Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak se chovat ekologicky a přitom rozumně? Pomoct má i nová koncepce kraje

| zdroj: Pardubický kraj0

4121373286_5995d00850_c
zdroj: flickr.com

Jaké jsou pohledy na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu (EVVO) v Pardubickém kraji? Co to vlastně znamená? Jak se do škol a k veřejnosti dostávají aktuální informace o této oblasti? O tom všem se diskutovalo na jednání Krajské pracovní skupiny EVVO, které se uskutečnilo v jednacím sále Rady Pardubického kraje.

„Cílem tohoto jednání, které se koná vždy na závěr roku, bylo zhodnotit uplynulé období, probrat aktuální novinky a nastínit, co nás čeká do budoucna. Probírali jsme zároveň i smysluplné a efektivní formy podpory,“ konstatoval radní Pardubického kraje zodpovědný za venkov, zemědělství a životní prostředí Miroslav Krčil.

Tvorba nové koncepce EVVO Pardubického kraje

„Pustili jsme se do tvorby nové koncepce EVVO Pardubického kraje. Poctivě jsme se scházeli, sbírali nápady a inspiraci. Do mateřských, základních a středních škol jsme zaslali dotazník, na který nám odpovědělo 316 škol. Nejvíce těch menších. Dotazník vyplňovali převážně ředitelé, už méně pak koordinátoři EVVO. Pokud je školy vůbec mají, dost často nejsou na tuto pozici dostatečně odborně vzděláni. To je problém u zhruba čtvrtiny škol. A to i z toho důvodu, že studium na koordinátora je časově náročné. Dohromady jde o 250 hodin. Proto bychom chtěli vytvořit základní školení. To by bylo kratší, ale současně by budoucí koordinátory motivovalo k tomu, aby se na celou problematiku dívali komplexněji. A to jako na ucelený systém výchovy, který má vést ke změně postojů a chování. Jde nám o to, aby EVVO bylo chápáno v širším slova smyslu jako preventivní nástroj v ochraně přírody a životního prostředí. Ne tak, že se jednou ročně zúčastníme Dne Země a máme splněno,“ uvedla jedna z autorek nové koncepce EVVO Pardubického kraje Radka Báčová z Centra environmentální výchovy Stolístek Linhartice u Moravské Třebové.

Cíl: Nestavět žádné vzdušné zámky

„Z analýzy krajského dotačního programu pro EVVO vyplynulo, že kromě ekocenter a škol máme v Pardubickém kraji obrovské množství menších neziskových organizací, které jsou aktivní. Ty jsou určitě vhodným nástrojem k šíření EVVO,“ poznamenala Radka Báčová, která se s kolegy snaží hlavně o to, aby nová krajská koncepce byla realizovatelná. „Nechceme stavět žádné vzdušné zámky. Důležité je, aby se dala reálně naplňovat. Abychom dobře vyhodnotili i to, co jsme schopni zvládnout. K tomu by měl sloužit také akční plán pro následující dva roky,“ dodala spoluautorka nově vznikající koncepce EVVO Pardubického kraje.

Důležitou roli hraje i informovanost veřejnosti o této problematice. K tomu slouží například informační server ekologické výchovy Pardubického kraje ekovychova.cz, který provozuje Ekocentrum PALETA. „Zde vydáváme nejrůznější aktuality a pozvánky na akce v Pardubickém kraji, které se tomuto tématu věnují. Za rok 2024 bylo zveřejněno 235 článků a 140 akcí. Dvakrát v měsíci vychází newsletter, který má 5 až 6 stran. Ten je určen pro školy, ekocentra i zájemce z řad veřejnosti. Je v něm více než 400 kontaktů,“ upřesnila krajská koordinátorka EVVO Iva Uhrová.

Od září pak funguje i Facebook EVVO Pardubického kraje. „Snažíme se zde sdílet pozvánky na akce, ale také přicházet s aktuálními tématy,“ podotkla Iva Uhrová.

Bez podpory Pardubického kraje by to nešlo

Na jednání Krajské pracovní skupiny EVVO se hovořilo též o možnostech financování. „Moc děkujeme za podporu Pardubického kraje. Bez ní bychom nemohli fungovat. Uvědomujeme si, že natažených rukou, které žádají o finanční příspěvky, je z různých stran hodně. Proto jsme Pardubickému kraji vděční za pomoc. Pokud by nebyla, nepřežili bychom. A to i přesto, že o naše aktivity je mezi školami obrovský zájem. Jenže pak se stane, že místo původně nahlášených 40 přijede na akci 25 dětí. To je pro nás obrovská finanční ztráta. Na druhou stranu se nemůžeme chovat jako podnikatelé a účtovat školám stornopoplatky. To by potom příště nepřijely vůbec,“ sdělil ředitel Ekocentra PALETA Miroslav Míkovec.  

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj