Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Od ledna budeme třídit kovové obaly do žlutého kontejneru. Všechny, ne jen plechovky

| autor: Pavel Mohrmann| zdroj: ČAOH0

plechovky_SMOCR
zdroj: Flickr

Od ledna 2024 bude možné kovové obaly odkládat do všech žlutých kontejnerů, kterých je více než 180 000 v celém Česku, a také do malých žlutých popelnic u rodinných domů v rámci "door to door" systémů. Tento krok výrazně zvyšuje počet dostupných sběrných nádob na kovové obaly, který se tímto opatřením zvýší na téměř 500 000, což je několikanásobně více než doposud.

Již nyní dokáže stávající systém třídění odpadu v České republice zajistit recyklaci 67 % všech kovových obalů, přičemž u ocelových obalů je toto číslo ještě vyšší a dosahuje 85 %. Významné je také to, že celých 99 % vytříděných kovových obalů je předáváno k recyklaci. Tento efektivní systém třídění je jak ekonomicky, tak ekologicky výhodný. Nové opatření jde vstříc potřebám občanů a dělá třídění kovových obalů zase o něco jednodušší a komfortnější.

Usnadnění třídění a sběru

Pokud nemáte v blízkosti šedou sběrnou nádobu, od ledna budete moci všechny kovové obaly třídit také do žlutých nádob. Tyto nádoby se nacházejí nejen na veřejných prostranstvích, ale i v rámci tzv. "door to door" systémů, které využívají malých žlutých popelnic u rodinných domů. Kovové obaly je možné předávat také do obecních sběrných dvorů nebo do sběren odpadů, kde vám navíc bude vyplacena odměna. Další možností je využít mobilní svoz odpadu, který organizují jednotlivé obce.

Tento krok podporují zejména obce a města, které si kladou za cíl usnadnit občanům třídění odpadu a zároveň plnit legislativní cíle stanovené zákonem. Čím více lidé v obci třídí, tím by měla mít obec levnější nakládání se zbytkovým směsným odpadem, což je výhodné jak pro obce, tak pro občany. Dohoda mezi obcemi, profesními svazy a svozovými a třídícími firmami míří k dalšímu zvýšení efektivity a komplexnosti třídícího systému, který je v České republice zavedený a kterého si cení i mnoho dalších států Evropské unie.

Všechny kovové obaly, nikoli jen plechovky

Novému počtu sběrných nádob, kam bude možné kovy odložit a který se od ledna zásadně navýší, nebude moci zvažovaný zálohový systém na PET lahve a plechovky, s pouhými 11 000 sběrnými místy v obchodech, nikdy konkurovat. Velký počet nádob, kam bude nově možné kovové obaly odložit, je totiž již přímo u rodinných domů občanů, což zajišťuje maximální komfort a dostupnost. Další podstatnou výhodou stávajícího systému a jeho intenzifikace je skutečnost, že rozšíření možnosti třídění se týká všech kovových obalů, nikoli například jen nyní často zmiňovaných nápojových plechovek.

Další důvod pro zbytečnost povinného zálohování

K většině statutárních měst, které povinné zálohování PET lahví a plechovek již jednoznačně odmítly, se aktuálně dne 2.12.2024 vyjádřila v rámci interpelace také paní primátorka města Brna, Markéta Vanková (ODS). Ve svém písemném prohlášení uvedla řadu důvodů, pro které město Brno nesouhlasí se zavedením povinného zálohování PET lahví a plechovek, jak jej navrhuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Paní primátorka ve stanovisku mimo jiné uvádí, že zálohování by jednoznačně ekonomicky poškodilo provedené komunální investice, stejně jako dosavadní efektivní systém nakládání s odpady. Nyní je otázka, zda se poslanci ve sněmovně při hlasování ohledně Hladíkovy novely přikloní spíše k zájmům a vyjádřeným stanoviskům většiny měst a obcí, Hospodářské komory, Asociace krajů, KZPS ČR a řady dalších organizací, nebo k projeveným zájmům výrobců nápojů a výrobců zálohovacích automatů.

Sběr kovových odpadů bude razantně navýšen

Pokud někdo s cílem prosazení povinného zálohování záměrně argumentuje nízkou měrou sběru nápojových plechovek, odpověď je jednoduchá. Aktuálně, ani historicky, neexistovaly a neexistují žádné platné legislativní cíle pro nápojové kovové obaly. Ty se proto ani samostatně nevykazovaly a nevykazují. Nikdo to nikdy nepotřeboval a systému nezadal. Vynakládání prostředků na imaginární cíl by si autorizovaná obalová společnost (Ekokom a.s.) nemohla dovolit, pokud by chtěla fungovat efektivně. Pokud někdo k nápojovým plechovkám prezentuje za ČR konkrétní čísla, jsou to čísla smyšlená, nikoli změřená a systémem oficiálně vykázaná.

Zainteresované svazy, obce, města a profesní organizace tímto novým opatřením zároveň děkují lidem, že velmi dobře třídí odpady už řadu let, a to v efektivním dobrovolném systému. Lidé, děláte to skvěle, třídění odpadů má smysl. Společně dáváme odpadům nový život. Česká republika doposud vždy kvalitně splnila své cíle k obalovým odpadům a splní i ty budoucí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj