Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
člověk ať už chce, nebo ne, působí na životní prostředí už jen faktem, že existuje. Musí uspokojovat své potřeby jak základní, tak i ty „navíc“ a v moderní vyspělé společnosti bohužel i ty potřeby „marnivé“. Lidé žijí v obcích a městech. Produkují odpadky, potřebují vodu, znečišťují vodu, musí topit, musí svítit, musí být mobilní, aby se dostali z bodu A do bodu B a zpět, chtějí se bavit, chtějí mít klid.
Vše, co děláme, působí na životní prostředí. Většinou negativně. Proto se lidstvo probouzí z nevědomosti a hlouposti a snaží se toto negativní působení na životní prostředí zmírnit nebo alespoň jej vyvážit. Snaha je mnohdy kontraproduktivní a města a obce v tom hrají velkou roli.
Vedení obcí a měst je zavaleno obrovskou škálou různých povinností a buďme upřímní, ne vždy je ekologie na prvním místě. Proto vznikl portál Komunální ekologie. Tento nový portál starostkám a starostům poradí, jak na to. Budeme přinášet nejaktuálnější informace, debatovat nad smysluplností některých opatření, radit a odpovídat na konkrétní dotazy obcí, ukazovat příklady dobré praxe a to vše v oblastech odpadů, vody, energií, ovzduší, dotací a dalších.
Kam s kaly z ČOV? Musíme svážet bioodpad celý rok, i v zimě? Nechci skládkovat, ale je to nejlevnější, co s tím? Jak zlevnit odpadové hospodářství obce? Kdy je dobré se spojit s ostatními obcemi? Jak stanovit cenu vody? Provozovat ČOV sami, nebo se připojit k většímu celku? Jak plnit limity? Co s nezbednými občany, kteří znečišťují ovzduší v obci lokálním topeništěm? Jak se politicky shodnout na správných krocích směrem k ekologizaci města a obce?
Nejsem si jist, že odpovíme na všechny otázky, ale určitě se o to budeme snažit. Snad si na našem portálu každý najde něco toho „svého“.
Pavel Mohrmann
šéfredaktor