Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Na plechovky je připraveno půl milionu žlutých nádob po celé ČR

| zdroj: ČAOH4

plechovky do žlutý popelnice
zdroj: Průmyslová ekologie

Češi mohou od začátku tohoto roku třídit kovové obaly také do všech žlutých sběrných nádob, tedy i tam, kde nemají k dispozici nádoby šedé.

Na rozšíření a zjednodušení systému třídění kovových obalů se dohodly největší profesní svazy svozových a třídicích firem – SKS, SVPS, ČAOH – a oba obecní svazy, tedy Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv. Český třídicí systém v obcích se na začátku roku 2025 rozšířil již na jeden milion barevných nádob po celé republice. Polovinu z nich, tedy 500 000 kusů, tvoří ty žluté. Jsou ve všech obcích, kde jejich počet stále roste, a čím dál více lidí je má už i v rodinných domech.

Lidé v ČR třídí velmi dobře a dělají to dobrovolně. Jsme v tom jedni z nejlepších na světě. Jako ČR jsme dosud vždy splnili všechny platné cíle pro obaly. Zjednodušení a rozšíření systému má být poděkování lidem za to, že tak dobře třídí. Spolupracující svazy chtějí, aby to lidé měli ještě jednodušší než doposud. „U třídění odpadů je z pohledu obcí důležité, aby lidé měli co největší komfort z hlediska jednoduchosti systému a blízkosti, kam mohou odpad odložit. Pak systém dosahuje výborných výsledků,“ říká Pavel Drahovzal, místopředseda Svazu měst a obcí.

V řadě regionů se třídění kovových obalů do žlutých nádob zkoušelo již několik let a prokázalo se, že je to efektivní cesta a že to má velmi dobré výsledky. „Ano, řada našich obcí potvrzuje, že lidé toto rozšíření velmi přivítali, pochvalují si to. A pomáhá to i samotným obcím v lepších výsledcích třídění,“ dodává Eliška Olšáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv.

Milan Doubravský ze Sdružení komunálních služeb vysvětluje, jak si s opatřením poradily třídicí linky. „Ze zkušeností víme, že v regionech, kde se to již několik let úspěšně zkoušelo, se na třídění kovů velmi dobře adaptovaly i stávající třídicí linky. Znásobením popelnic, kam mohou lidé odložit kovy, výrazně narostlo množství vytříděných kovů. Třídicí linky proto postupně připravují také investice do strojových separátorů, protože už se jim to vyplatí.“ Zástupci největších svazů – SKS, SVPS a ČAOH – se shodují, že velká výhoda prováděného rozšíření spočívá v tom, že lidé budou mít bez výraznějších nákladů mnohonásobně větší možnost odkládat kovové obaly – k dispozici bude vlastně skoro na každém rohu. Podle čerstvých oficiálních čísel MŽP se v ČR aktuálně recykluje 71,4 % kovových obalů a v případě těch ocelových se jedná dokonce již o 91,9 %. To jsou velmi dobrá čísla i na celou EU. Díky dalšímu rozšíření sítě se budeme jako Česká republika i nadále zlepšovat. Pomůže nám to samozřejmě i s nápojovými plechovkami. Pokud lidé již v současné době vytřídí do žlutých nádob 8 PET láhví z 10 uvedených na trh, pak není důvod, aby do stejných popelnic nevytřídili také 8 z 10 plechovek. Kovy jsou velmi dobře recyklovatelné a v ČR jde v současné době do recyklace plných 99 % z vytříděných kovových obalů. Třídění má proto jasný smysl.

Obchodníci, restauratéři i hoteliéři aktuální akci také vítají. Toto vylepšení a zjednodušení systému pro lidi proto aktivně podporují také SOCR, AČTO a AHR. Pavel Březina z Asociace českého tradičního obchodu podtrhuje klíčový význam toho, že se prováděné rozšíření týká všech kovových obalů, a ne pouze nápojových plechovek, a doplňuje: „Našim zákazníkům vznikají samozřejmě všechny druhy odpadních obalů, a proto podporujeme takové řešení, které zajistí společné a efektivní třídění a recyklaci všech druhů obalů a vlastně i všech komunálních odpadů. Jsme přesvědčeni, že odpady má smysl řešit komplexně a tak, aby to lidé měli co nejjednodušší.“

Zpětná vazba od lidí jasně potvrzuje, že to je správná cesta. Všude, kde se kovy začaly třídit také do žlutých nádob, si to lidé pochvalují. Mají to jednodušší a mají to blíž. Oceňují to i obce a starostové, kterým se pozitivně navyšují výsledky zákonem předepsaných povinností třídění, protože kovy jsou těžké. Lidé jsou spokojení, že mají své kovové obaly kam jednodušeji dávat.

Komentáře

  1. Dobrý den, váš článek je značně matoucí naše obyvatele. V oblasti Ždírce nad Doubravou a odkolních obcích (Svazek obcí podoubraví), které obsluhuje firma AVE CZ Odpadové hospodářství, nelze plechovky vhazovat do žlutých kontejnerů! Třídící linka na to není uspůsobena! V obcích máme navíc zavedeny na sběrných místech šedé kontejnery na kovy a plechovky se třídí tam. Proto je informace v článku zavádějící a v odpadovém systímu působí problémy. Žádám vás, uveďte proto informaci na pravou míru.

  2. Dobrý den, my máme ten stejný problém jako p. Němec ze Ždírce nad Sázavou. AVE nechce, abychom plechovky do žlutých kontejnerů vhazovali. Že prý n to nemají uzpůsobenou třídící linku. Tak kde je tedy pravda, když píšete, že celá ČR.

  3. Klíčové informace o tom, jak a kdy se nový systém zavede, zcela chybí. Obce na takovou změnu nejsou připravené, třídící linky už teď nestíhají, a hlavně – není jasné, jak by měl systém fungovat tak, aby byl skutečně efektivní. Z údajů ČAOH vyplývá, že v České republice funguje přibližně 140 třídících linek, z nichž pouze dvě jsou automatizované. Ostatní pracují na manuálním třídění, což vede k vysokým materiálovým ztrátám. Pokud se k současnému systému přidají kovové obaly, bez zásadních úprav kapacit to povede spíše k dalším komplikacím než k lepší recyklaci.

  4. Některé z uvedených komentářů k článku ukazují neznalost problematiky, neznalost možností třídících linek, neznalost zkušeností a výsledků po mnoho let zkoušení společného třídění kovů a plastů v řadě regionů ČR. Pro více informací můžete číst zde - https://www.caoh.cz/aktuality/osm-celorepublikovych-svazu-predstavilo-mediim-rozsireni-trideni-kovu-do-zlutych-nadob.html a nebo shlédnout celou tiskovou konferenci na webu ČAOH. Všude tam, kde společné třídění již zavedli si jej velice pochvalují. Manuální třídící linky v těchto regionech si prokazatelně velmi dobře umí poradit s tříděním kovů a plastů. Opatření si pochvalují jak lidé, tak vedení obcí.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva