Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jihomoravský kraj potvrzuje pozici české inovační jedničky

| zdroj: Brno0

brno-7863045_640
zdroj: pixabay

Jihomoravský kraj pokračuje v upevňování pozice inovačního centra Česka s vysokým podílem investic do výzkumu a vývoje. Podle nejnovějších údajů dosáhly v roce 2023 tyto investice téměř 23,7 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 1,5 %. S téměř tří procentním podílem výdajů na výzkum na regionálním HDP si kraj udržuje pozici celorepublikového lídra a úspěšně se srovnává i s vyspělými evropskými regiony. Vyplývá to z aktuálně zveřejněnéDatové zprávy, kterou každoročně vydává inovační agentura JIC.

Koncentrace investic do výzkumu a vývoje 

Jihomoravský kraj překonává ve znalostní intenzitě všechny ostatní české regiony – včetně Prahy – a zároveň výrazně převyšuje celostátní průměr i průměr Evropské unie. Navíc podílem výdajů na výzkum na regionálním HDP dosahuje podobné úrovně renomovaných evropských inovačních hubů, jako jsou německý Freiburg, Dolní Franky s centrem ve Würzburgu, Tyrolsko s centrem v Innsbrucku nebo jižní Švédsko s městem Malmö.  

„Jihomoravský kraj systematicky podporuje výzkum a vývoj, startupový ekosystém a spolupráci akademické a podnikatelské sféry jako klíčové pilíře našeho regionálního rozvoje. Naším cílem je nejen udržet, ale dále posilovat pozici regionu jako inovačního lídra České republiky a významného evropského hráče,“ uvádí Jan Zámečník, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje. 

Růst podnikatelského sektoru ve výzkumu a vývoji 

Výrazný nárůst investic do výzkumu byl v roce 2023 tažen především podnikatelským sektorem. Nejdynamičtější růst zaznamenal elektronický a elektrotechnický průmysl, kde investice do výzkumu a vývoje vzrostly meziročně o 17 %. Toto zvýšení odráží především rostoucí investice do elektronové mikroskopie.

Tento high-tech obor je nejvýraznějším příkladem úspěšné transformace regionu ve znalostní ekonomiku. Tři klíčové společnosti – Thermo Fisher Scientific, Tescan a Delong Instruments – společně vyrábí třetinu světové produkce elektronových mikroskopů, zaměstnávají přibližně 2800 vysoce kvalifikovaných pracovníků a do výzkumu a vývoje investovaly v roce 2023 přibližně 1,8 miliardy korun. 

„Excelence v elektronové mikroskopii nám umožňuje budovat silnou pozici i v polovodičovém průmyslu, který je strategickým odvětvím pro celou Evropu. Pro Brno je podpora těchto high-tech odvětví prioritou, protože vytvářejí vysoce kvalifikovaná pracovní místa a posilují konkurenceschopnost celého regionu," říká Anna Putnová, zastupitelka města Brna pro oblast inovací a spolupráce s výzkumnými organizacemi.

Aktuálně v Brně vzniklo České polovodičové centrum, které je součástí evropské iniciativy Chips Act zaměřené na posílení evropské pozice v polovodičovém vývoji a výrobě. Vedle elektronové mikroskopie je to hlavně díky síle regionu v designu čipů a vývoje nástrojů pro automatizaci elektronického navrhování a výzkumu materiálů koncentrovaného jak na VUT v Brně, tak ve společnostech Codasip a onsemi. 

Klíčové obory s globálním potenciálem 

Z dalších klíčových oblastí region vyniká v kyberbezpečnosti – do takto zaměřených firem jde v Jihomoravském kraji nejvíc investic venture kapitálu. Jen na začátku roku 2025 získaly brněnské firmy Whalebone, Threatmark a Safetica investice v celkové hodnotě 40 milionů eur.  

Rychle rostoucí je i vesmírný průmysl s více než 30 podniky zaměstnávajícími 410 specialistů podílejících se na mezinárodních kosmických misích. Výčet silných oborů doplňuje herní vývoj, v němž v regionu působí přes 40 herních studií s aktivní komunitou čítající více než 900 vývojářů a vývojářek.

Talent jako základ úspěchu 

Celkem 70 tisíc lidí nyní v Jihomoravském kraji pracuje v oblasti IT, vědy a techniky. Počet specialistů a technických pracovníků v těchto oborech dlouhodobě roste – od roku 2011 o 52 procent. Téměř všichni z nich přitom pracují v soukromém sektoru, což vytváří silnou poptávku po těchto odbornících ze strany firem i jejich rostoucí tržní hodnotu, finanční ohodnocení a možnosti profesního růstu v rámci regionálního inovačního ekosystému.

Datová zpráva také zdůrazňuje klíčovou roli akademického sektoru a rostoucí internacionalizaci regionu. V Brně studuje 65 tisíc vysokoškolských studentů, přičemž více než třetina se věnuje STEM oborům. Zároveň téměř čtvrtina je zahraničních studentů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva