Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vláda přijala usnesení doporučující hejtmanovi Olomouckého kraje vyhlásit stav nebezpečí. Důvodem je únik benzenu do životního prostředí

| zdroj: Vláda0

NZ9_1987
zdroj: vlada.cz

Vláda Petra Fialy přijala ve čtvrtek 27. března 2025 v souvislosti s únorovou havárií nákladního vlaku v obci Hustopeče nad Bečvou per rollam usnesení, které doporučuje hejtmanovi Olomouckého kraje vyhlásit stav nebezpečí. Místo se totiž potýká s problémy spojenými s únikem benzenu do půdy i podzemních vod.

Vláda vzala na vědomí informaci o mimořádně závažné havárii nákladního vlaku, ke které došlo v únoru 2025 v obci Hustopeče nad Bečvou a při níž uniklo značné množství benzenu do životního prostředí. Vzniklo tím závažné riziko pro zdraví obyvatelstva, životní prostředí a vodní zdroje, s dlouhodobými následky na ekosystém a infrastrukturu.

Usnesení zároveň vzhledem k rozsahu a závažnosti dopadů havárie doporučuje hejtmanovi Olomouckého kraje vyhlásit v zasažené lokalitě stav nebezpečí podle zákona o krizovém řízení. Důvodem je, aby potřebné sanační práce mohly postupovat co nejrychleji.

„Klíčová opatření povede Krizový štáb MŽP a Česká inspekce životního prostředí. Důležité je zastavit šíření kontaminace benzenem, obnovit infrastrukturu a zajistit hygienická opatření ke snížení zdravotních rizik. V zasažené lokalitě je nutné jednat v řádu hodin, ne dnů. Jednotlivé složky Integrovaného záchranného systému ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí na místě pracují tak rychle, jak je to z hlediska bezpečnosti možné. Velmi si vážím jejich nasazení a taktéž děkuji ministrům a ministryni za rychlou reakci a důraz na řešení této mimořádně závažné situace,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík.

Ministerstva životního prostředí, dopravy, zdravotnictví a zemědělství ve spolupráci s ministerstvem vnitra, Hasičským záchranným sborem a Olomouckým krajem připraví jednotlivá krizová opatření a po vyhlášení stavu nebezpečí v dané oblasti budou koordinovat jejich realizaci. Vláda také pověřila Ministerstvo financí zajistit financování těchto krizových opatření uvolněním prostředků z vládní rozpočtové rezervy.  

Mezi krizová opatření patří vymezení a uzavření kontaminované oblasti, likvidace havárie a opatření proti šíření kontaminace podzemních vod, včetně odběru vzorků a hydrogeologických průzkumných prací. Dále realizace a financování opatření pro omezení ohrožení životního prostředí a ochranu podzemních vod, obnovu železniční dopravy, také pro ochranu zemědělského půdního fondu a rybářského hospodářství. Mezi další opatření patří například snižování zdravotních rizik, omezování následků havárie, bezodkladné provádění stavebních prací, terénních úprav či odstraňování staveb nebo porostů za účelem zmírnění nebo odvrácení ohrožení – úpravy infrastruktury, výstavba dočasné infrastruktury, úpravy okolních pozemků.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva