Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Již rok pomáhá NEVAJGLUJ obcím s úklidem nedopalků

| zdroj: Nevajgluj0

20240627_125130[1]

Před rokem získala společnost NEVAJGLUJ a. s. oprávnění k provozování kolektivního systému pro výrobce tabákových výrobků s filtry. Úkolem systému je finančně podpořit, úklid nedopalků v obcích a městech. Společnost na základě smluv rozdělila za rok 2023 téměř 29 milionů korun mezi 540 obcí. Jde téměř o 3, 1 milionu obyvatel.

V současné době má systém smlouvy s cca 1100 obcí, úhrady úklidů budou za rok 2024 více než dvojnásobné. V tomto roce již bude hradit úklid více než dvojnásobku. Dalším úkolem kolektivního systému je informovat kuřáky a uživatele tabákových výrobků, jak správně nakládat s nedopalky. Nedopalky totiž patří do směsného odpadu, do odpadkových košů nebo popelníků.

20240627_125041[1]
Nevajgluj

Nedopalky patří mezi nejčastěji odhazovaný odpad (tzv. litteringový odpad). Jsou všude, především pak v místech zvýšené koncentrace lidí – nejvíce na zastávkách MHD, na ulicích, náměstích, v parcích atd. Podle výzkumu, který provedl v letech 2021-2022 tým Fakulty sociálně-ekonomické UJEP a společnosti Green Solution s.r.o., se ukazuje, že nedopalky tvoří více než 10 procent hmotnosti veškerého litteringu, na zastávkách MHP až 16 %. Početně však tvoří až 70 % všech odpadků odhozených ve veřejném prostoru.

Veřejnost toho moc o nedopalcích neví

Jak ukázaly průzkumy, veřejnost má, co se týče nedopalků, mnohdy velmi zkreslené představy. Jednou z nich je přesvědčení, že filtry jsou z papíru, a tudíž jsou biologicky rozložitelné. Jsou však vyrobeny z plastu, v přírodním prostředí se nerozkládají, jen se postupně mechanicky rozpadají na mikroplasty. Není-li v dosahu odpadkový koš nebo popelník, hodně kuřáků volí odhození nedopalku do kanálu, protože jim to připadá lepší, než odhození na zem. Touto cestou se však přes čistírny odpadních vod dostává do povrchových vod řada nežádoucích látek. A rozmáčené nedopalky zůstávají v čistírenských kalech, se kterými putují na zemědělskou půdu, kde se dále rozpadají. Koloběh mikroplastů tak uzavírá svou cestou zpět k člověku ve formě zemědělských plodin a potravin.

Jedinou správnou cestou, jak se zbavit nedopalku, je odhodit jej do směsného komunálního odpadu: buď doma do koše a následně do popelnice, na veřejnosti potom do odpadkového koše nebo do instalovaných popelníků

Informování veřejnosti a „antilitteringové“ kampaně jsou vedle finanční podpory obcí na úklid veřejných prostranství dalším z úkolů kolektivního systému NEVJAGLUJ. O tom, kam patří nedopalky, stejně jako o možnostech, jak s nimi naložit informuje širokou veřejnost na svém webu, v médiích, na billboardech, v podcastech Radia Blaník, nebo například na festivalech, kterých se NEVAJGLUJ stalo partnerem. Pro účastníky festivalu MONSTER MEETING dokonce natočilo spot.

Nevajgluj_1920x1080_NAHLED_01 (1)

Společnost vyhlásila letos i celostátní soutěž pod názvem „Čisté obce s NEVAJGLUJ 2024“, která podporuje aktivní přístup obcí k udržení pořádku na veřejných prostranstvích. Z řady akcí a aktivit, které byly do soutěže přihlášeny, vybírala ty nejlepší nezávislá komise a přihlášené aktivity měla možnost hodnotit také veřejnost na sociálních sítích. Vyhlášení vítězů proběhlo 11. října ve Valticích v rámci celostátní konference „Prosperující obec, dobrá adresa“, pořádané Sdružením místních samospráv ČR.

Rádi aktivní obce v boji s litteringem odměníme. Věříme, že dobré příklady mohou inspirovat ostatní, a proto jsme i zvolili formu veřejné soutěže. Oceněny nejsou jen obce, které se umístily na prvních třech místech, ale prvních deset nejlepších. Dohromady tak získají 180 tisíc korun,“ vysvětluje ředitelka společnosti Martina Vrbová.

Vítězem prvního ročníku soutěže se stala obec Býšť z Pardubického kraje, která pravidelně organizuje úklidy obce a okolí. Do akce se zapojují žáci základní školy, ale také rodiny, dobrovolníci, firmy a společnosti.

Druhé místo v soutěži získal Frýdek Místek za svůj projekt Stravenka F≈M, jež má sociální přesah: za úklid pohozených odpadků včetně nedopalků získají lidé bez domova

stravenku, za kterou si mohou nakoupit jídlo nebo léky.

Třetí místo patří obci Vrchoslavice, která na společné akci mikroregionu rozmístila popelníky z květináčů s nálepkou NEVAJGLUJ. Díky nim i výzvám moderátorů došlo k významnému poklesu výskytu nedopalků na/po akci.

První ročník soutěže byl úspěšný a ukázal, že boji s litteringem se věnují jak velká města, tak i malé obce. V soutěži budeme pokračovat a příští rok na jaře vyhlásíme další kolo,“ říká k výsledkům soutěže „Čisté obce s NEVAJGLUJ 2024“ Martina Vrbová, ředitelka kolektivního systému NEVAJGLUJ a.s. Zájemci se mohou s přihlášenými projekty blíže seznámit a inspirovat se k vlastním aktivitám na sociálních sítích společnosti NEVAJGLUJ a také na webových stránkách.

SMS_konference_9

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj