Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zevo Písek: Prospěch pro lokalitu je zásadní

| autor: Pavel Mohrmann| zdroj: Komunální ekologie0

ZEVO_OBR_1
zdroj: Vizualizace ZEVO Písek

Vyřešit odklon odpadů ze skládek řeší města a obce napříč celým Českem. Písecko a Strakonicko není výjimkou. Obě města řeší svá odpadová hospodářství podobně, protože mají společnou koncovku, skládku Smrkovice. A odpady chtějí společně řešit i v budoucnosti.

Studie proveditelnosti

Města Písek a Strakonice si v roce 2021 si nechala zpracovat studii proveditelnosti, která měla posoudit zda je možné vybudovat zařízení EVO v lokalitě Písek nebo Strakonice. Ze studie proveditelnosti vzešlo, že je možné v této lokalitě podobné zařízení vybudovat a že nejefektivnější bude, aby se vybudovalo vedle stávající teplárny v Písku s napojením na síť centrálního zásobování teplem (CZT).

Dalším bonusem bude i všemi stále skloňovaný odklon energetických zdrojů od fosilního uhlí a jeho náhrada energetickým využitím odpadu. Tím dojde k rozšíření energetického mixu paliv Teplárny Písek, a.s. a kromě biomasy, plynu a ELTO, přibudou odpady. Dojde tak k žádoucí stabilizaci zdrojové základny.

Prospěch pro lokalitu je zásadní, omezení skládkování odpadů v obci Smrkovice (spádová obec pod Pískem) a odstavení hnědouhelného zdroje v Teplárně Písek, která také navazuje na katastrální území Smrkovic.

Nasávací prostředí

Projekt Zevo Písek počítá s maximální kapacitou 50 tis. tun odpadů. Již nyní jsou zajištěné dodávky odpadů prostřednictvím podepsaných memorand s městy Písek, Strakonice, Blatná, Milevsko, Vodňany, Horažďovice a k tomu i příslib v podobě memoranda s jimi vlastněných svozových společností: Městské služby Písek s.r.o., Technické služby Strakonice s.r.o., Technické služby města Blatné s.r.o., Služby města Milevska spol. s.r.o. a Rumpold 01 – Vodňany s.r.o..

Odpady budou sváženy přímým svozem z těchto měst a obcí, což představuje plánovaný akční rádius přibližně 35 km od plánovaného ZEVO Písek. Dopravní zátěž se od té nynější prakticky nezmění, protože po stávajících komunikacích je dovážen odpad na současnou skládku odpadů Písek – Smrkovice. V budoucnu je naplánované dopravní napojení z průtahu městem Písek (Plzeň – České Budějovice), které je prioritou města Písku.

Náklady

Při realizaci ZEVO Písek by se měly náklady na odpadového hospodářství obou měst udržet na podobné cenové hladině jako dnes, při skládkování odpadů a cena tepla pro město Písek na cenové hladině jako při výrobě tepla z hnědouhelného zdroje. Celý projekt je od začátku nastaven jako projekt měst, který nemá tvořit primárně zisk, ale je především službou pro občany měst.

Výše investice projektu je plánována na 2136 milionů Kč. Z dotačních prostředků města počítají s 1313 miliony Kč. Zbytek bude financován bankovním úvěrem. Příjemcem investičních prostředků ze všech zdrojů bude přímo ZEVO Písek. Cena za odstranění jedné tuny odpadu je plánována ve výši 1370,- Kč, což je v porovnání s dnešní cenou za likvidaci SKO na skládce Smrkovice pro města srovnatelné. Nyní platí 1355,- včetně poplatku s recyklační slevou.

Jiné varianty

V případě nerealizace projektu budou města řešit alternativní cesty. A to jak v oblasti nakládání s odpady, tak samozřejmě v oblasti energetiky a plnění cílů odklonu od uhlí a jeho náhrady environmentálně přijatelnými zdroji.

V případě odpadů jsou možné dvě varianty. Jednou je využít důsledně a bezezbytku legislativních možností, jak co nejdéle ukládat odpad na skládky, což je ale z hlediska životního prostředí regionu nezodpovědné. Další variantou je dovoz odpadů do jiného ZEVO s dostatečnou kapacitou. V tomto případě bude muset být zbudováno překladiště v lokalitě stávající skládky Smrkovice a odtud dále odváženo ke koncovce.

Z pohledu energetiky bude mít nerealizace projektu ZEVO Písek přímý vliv na teplárnu a to nejen legislativní, ale především ekonomický. S útlumem těžby zásadně roste cena uhlí. Útlum těžby, který již probíhá, dělá z uhlí nejen drahou, ale i obtížně dostupnou komoditu a pokud teplárna u využívání tohoto fosilního paliva zůstane, bude muset hradit velmi drahé povolenky. V současné době plánovaný konec provozu uhelného kotle by byl tedy otázkou. Každopádně to z pohledu zákazníků přinese zásadní zdražování tepla.

Diversifikace výroby do více zdrojů zajišťuje nejen větší bezpečnost dodávek, ale také fakt, že si mezi sebou konkurují a mohou se částečně zastupovat. To je nástroj ke stabilitě nejen dodávek, ale i ceny pro koncové zákazníky.

Projekt v současné chvíli má kladné stanovisko EIA, v případě schválení projektu budou od 1.1.2025 zahájeny projekční práce, na konci roku 2025 by mohl projekt dostat stavební povolení, zároveň v té době bude probíhat výběrové zřízení na zhotovitele, od roku 2026 bude probíhat stavba a spuštění zkušebního provozu je naplánován na prosinec roku 2028.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj