Pardubický kraj se zaměřuje na další rozvoj energetické soběstačnosti. Plánuje výstavbu nových fotovoltaických elektráren i modernizaci budov. Nedávno úspěšně uzavřel smlouvu na dodávku elektřiny pro následující roky.
Pardubický kraj zorganizoval školení pro energetické manažery svých příspěvkových organizací, během kterého si zopakovali důležité zásady energetického managementu a vzájemně si vyměnili praktické informace, týkající se chodu svých zařízení.
Kraj od roku 2013 na svém majetku koncepčně zabezpečuje snížení spotřeb energií a nákladů na jejich pořízení a usiluje o využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie. Výsledkem této činnosti je od roku 2016 akreditace certifikovanou osobou systému energetického managementu dle celosvětově platné normy ISO 50001, kterou Pardubický kraj získal jako první kraj v České republice.
Systém hospodaření s energiemi se týká spotřeby ve všech objektech v majetku Pardubického kraje a na dodržování schválených směrnic v jednotlivých organizacích dohlíží Odbor majetkový, stavebního řádu a investic, který aktualizuje akční plány, sleduje legislativu a zajišťuje interní audity, případně řeší i nápravná a preventivní opatření.
Nejdůležitější je zpětná vazba na kraj
„Jedním z nejdůležitějších úkolů tohoto školení je fungování zpětné vazby na kraj,“ řekla Petra Šimečková, krajská radní zodpovědná za majetek, a dodala: „Zásadní pro uplatňování systému managementu hospodaření s energií je lidský faktor, tedy spolupráce se všemi 104 organizacemi, které se o budovy v majetku kraje starají.“
Všechny nutné informace jsou evidovány v energetickém modulu FAMA+ společnosti Tesco SW a. s., jejíž zástupci na místě vysvětlili, jak jejich aplikace funguje. Jedná se o evidenci faktur, odečty a evidenci spotřeb apod. V systému je zavedeno celkem 828 odběrných míst a manažeři jejím prostřednictvím hlídají optimalizaci nákladů, nastavení sazeb, způsobilost jističů, kontrolují rezervované kapacity, případně hledají další energetické příležitosti. Těmi může být výměna oken nebo osvětlení, tepelná izolace rozvodů, vypínání cirkulace teplé vody a podobně. „Manažerům jsem nabídla možnost uspořádat pro ně školení, jak se systémem FAMA efektivně pracovat. O termínech je budeme informovat,“ doplnila Petra Šimečková.
V tuto chvíli kraj také připravuje obnovu průkazů energetické náročnosti budov. Všechny průkazy, jejichž platnost skončila nebo bude končit, musí být obnoveny nejpozději v polovině příštího roku. „Do budoucnosti máme v plánu zpracovat všechny průkazy elektronicky, takže budeme žádat všechny naše organizace o spolupráci,“ řekl František Brendl, předseda Výboru pro energetiku, IT a e-Government.
Výhledy do blízké budoucnosti
Krajský energetický manažer Milan Vich představil také výhledy do blízké budoucnosti. Nadále se budou realizovat obnovitelné zdroje energie – v roce 2025 to bude cca dvacet fotovoltaických elektráren (FTVE), jedna vodní elektrárna, zvažuje se i možnost využití větru. Do konce příštího roku by měla být dokončena realizace projektů EPC IX a EPC X, během nichž vznikne 13 FTVE elektráren, proběhne rekonstrukce 15 kotelen, bude vyměněno 11 tisíc světel apod. Pro Nemocnice Pardubického kraje a. s. se připravují projekty EPC XI a EPC XII, na jejich přípravu bude kraj žádat o dotaci z programu ELENA.
V polovině prosince získal Pardubický kraj v aukci dodavatele na dodávky elektrické energie na roky 2026 a 2027. Vítězem se stala společnost Pražská plynárenská a. s., násobný koeficient marže je 1,097. Konkrétní nákup energie bude uskutečněn dle vývoje cen na burze formou postupného nákupu. V lednu 2025 proběhne podobným způsobem také výběr dodavatele plynu na následující dva roky.
Komentáře