Několik metrů hráze na Smetanově nábřeží musely před zářijovou velkou vodou chránit pytle s písky a betonové zábrany. Pokud voda v příštích letech Břeclavi znovu pohrozí, pytle už se na místo nebudou muset stavět. Povodí Moravy zde totiž plánuje opravit a protáhnout protipovodňovou zídku. Akce je projekčně připravena i povolena, se stavbou se počítá už v letošním roce.
Pracovat se bude na osmi stech metrech od Vídeňského železničního mostu po lávku pro pěší u Střední školy Edvarda Beneše. Proti současnému stavu se výška protipovodňové ochrany zvedne asi o třicet centimetrů tak, aby byla na obou březích Dyje stejná. Stavba na Smetanově nábřeží je prvním, avšak zdaleka ne posledním projektem, který Břeclav ladí s Povodím Moravy.
„Povodně v září minulého roku jasně ukázaly, co je třeba ještě v rámci protipovodňové ochrany Břeclavi řešit. Věřím, že si v tomto směru s Povodím Moravy budeme vycházet maximálně vstříc,“ říká starosta Svatopluk Pěček, který na tento týden svolal společné jednání mezi zástupci Povodí Moravy a starosty obcí podél toku Dyje od Novomlýnských nádrží až po Břeclav.
Společným tématem bylo zejména zkapacitnění takzvaného Přítluckého poldru. „Ohrázování území mezi Dyjí a potoky Trkmanka a Trníček má umožnit bezpečné odlehčení povodňových průtoků v Dyji do tohoto poldru a zvýšit tak protipovodňovou ochranu území níže po toku, tedy i v Břeclavi,“ popsal důležitost opatření břeclavský starosta.
Zkapacitnění Přítluckého poldru se připravuje již od roku 2017. Zbrzdily jej však nevyřešené majetkové vztahy i otázka financování. Stavba vyjde na více než 300 milionů korun. Až devadesát procent částky je možné získat z dotací. O desetiprocentní spoluúčast by se podle představ Povodí Moravy měl státní podnik podělit právě s obcemi, kterým zkapacitnění poldru přinese zvýšenou protipovodňovou ochranu. K jednotnému postupu v přípravě projektu i případnému podílu na financování by se měly obě strany zavázat v budoucí deklaraci o spolupráci.
Pro Břeclav je pak důležitý ještě jeden projekt, na němž chce s Povodím spolupracovat. A to je výstavba hráze, která by měla před velkou vodou ochránit domy v Charvátské Nové Vsi. V místě část hráze z majetkových důvodů chybí, v ulici U Jezera tak museli hasiči v září preventivně stavět mobilní protipovodňové zábrany.
„Rádi bychom hráz dostavěli v dnešním korytu potoka Včelínek, který by se v tomto místě rozvolnil v okolních lesích a poté opět spojil do jednotného toku. Chceme zadat studii, která funkčnost tohoto opatření prověří. Poté bychom s Povodím Moravy vzájemně směnili nezbytné pozemky,“ naznačil budoucí postup starosta Pěček.
Komentáře