Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Domácnosti stojí za 40 - 50% vyplýtvaných potravin

| zdroj: Magnus Regio0

Ekologie a její budoucnost2
zdroj: Komunální ekologie

Nový Plán odpadového hospodářství, potenciál bioplynových stanic či nové povinnosti měst a obcí z hlediska třídění textilu byla témata kulatého stolu s názvem Ekologie a její budoucnost. V panelu zasedli odborníci z Ministerstva životního prostředí ČR, Státního fondu životního prostředí ČR a zástupci odborných firem. Akci pořádala společnost Magnus Regio.

Stěžejním tématem byl Plán odpadového hospodářství 2025–2035. S jeho prezentací vystoupil Ing. Bc. Jan Maršák, Ph.D., ředitel odboru cirkulární ekonomiky a odpadů z Ministerstva životního prostředí ČR.

Plán odpadového hospodářství ČR (POH ČR) představuje dlouhodobou vizi odpadového hospodářství České republiky. Stanovuje priority, strategické a další cíle v oblasti odpadového a oběhového hospodářství a navrhuje vhodná opatření k jejich dosažení.

„Nový plán odpadového hospodářství se z hlediska struktury dělí na 4 části – závaznou, směrnou a analytickou část a ekonomickou analýzu,“ uvedl Jan Maršák. Právě podrobné zpracování ekonomické analýzy vyzdvihnul a chválili přítomní odborníci v čele s Mgr. Petrem Špičákem, technickým ředitelem společnosti Recovera využití zdrojů, která byla jedním z partnerů setkání.

S příspěvkem ke třídění textilu vystoupil Mgr. David Surý, vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí z Ministerstva životního prostředí ČR. „Od 1. ledna 2025 zákon o odpadech č. 541/2020 Sb., ukládá obcím povinnost zajistit místa pro odkládání textilního odpadu,“ uvedl Surý s tím, že sběr textilu a nakládání se sebraným textilem jsou dlouhodobě dotačně podporovány z OPŽP. Zdůraznil také, že umístěním charitativních kontejnerů na území obce tuto novou povinnost nenaplňují.

Novinky ve sběru kovových obalů přednesl Mgr. Ondřej Palan, specialista odpadového hospodářství z firmy AVE CZ odpadové hospodářství, která byla také partnerem setkání. „Dosud neexistovaly cíle pro sběr nápojových kovových obalů. Pouze cíl pro hliníkové obaly. Toto mění EU nařízení o obalech (PPWR). Od roku 2029 by se mělo vytřídit 90 % kovových nápojových obalů,“ uvedl Palan s tím, že díky novému opatření platí plošné rozšíření možnosti sběru kovových obalů do žlutých kontejnerů.

Dotační možnosti v oblasti životního prostředí přednesl Ing. Jaromír Manhart, projektový manažer odboru odpadového hospodářství ze Státní fond životního prostředí ČR.

Prezentaci Potravinový odpad v domácnostech a možnosti jeho snížení si připravila doc. Ing. et Ing. Lea Kubíčková, Ph.D. prorektor pro personální rozvoj a vnitřní komunikaci z Mendelovy univerzity v Brně. „Z celkového množství vyplýtvaných potravin stojí dle FAO domácnosti za 40 až 50 procenty potravinového odpadu, v rámci EU se dohaduje i více než 50 procent,“ uvedla Lea Kubíčková. Upozornila také na to, že nejvíce plýtvá generace Z. Hlavním problémem u této generace je vyhazování jídla po odstěhování od rodičů. Po odstěhování je to více než dvojnásobek. Mezi hlavní příčiny plýtvání této generace patří pohodlnost, konzumní způsob života a lenost.
Lea Kubíčková se věnovala také problematice třídění potravinového odpadu, resp. bariérám z pohledu spotřebitelů a jejich motivaci, proč třídit.

Na téma bioplynových stanic pohovořil Ing. Adam Moravec, vedoucí bioplynové sekce z CZ Biom. „Bioplyn je stabilní, bezpečný a multifunkční zdroj přinášející cirkulární řešení napříč společností,“ uvedl.

Spolupráci města Brna a okolních obcí v oblasti lokální distribuce potravin představila Mgr. Kristína Ďuratná, manažerka metropolitních projektů z Magistrátu města Brna.

S představením motivačních programů a re-use centra v Brně vystoupil RNDr. Filip Chvátal, Ph.D., 2. náměstek primátorky města Brna. S možnostmi využívání škváry ze ZEVO ve stavebnictví vystoupil Ing. Jan Salnek, vedoucí environmentálního oddělení z firmy SAKO Brno, která byla dalším partnerem akce.

Hlavní body novely vyhlášky č. 273/2021 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady s důrazem na praktické dopady do praxe měst a obcí přednesl Ing. Lukáš Žaludek, poradce a lektor průmyslové a komunální ekologie ze společnosti ENVI GROUP.

Reportáž si můžete přečíst také na www.moravskehospodarstvi.cz, kde naleznete také fotografie z akce.

Akce proběhla pod záštitou MŽP, MZe, primátorky statutárního města Brna, ředitele SFŽP a hejtmana Jihomoravského kraje. Akce se konala za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS