V důsledku špatného fungování čistírny odpadních vod, kterou provozuje společnost VaK Zápy v Obci Jirny ve Středočeském kraji několik kilometrů severovýchodně od Prahy, byla zaznamenaná zhoršená kvalita vody v Jirenském a Šestajovickém potoce.
Česká inspekce životního prostředí provedla v provozu čistírny řadu kontrol v průběhu let 2019 až 2020, které prokázaly překročení mnoha povolených limitů u vypouštěných škodlivých látek.
Za přestupek proti vodnímu zákonu dostala společnost s ručením omezeným VaK Zápy pokutu jeden milion sto tisíc korun. Po dalších peripetiích, tedy i po odvolání společnosti k ministerstvu životního prostředí, které vinu společnosti v plném rozsahu uznalo, se stal tento trest pravomocným v lednu roku 2022.
Čistírna odpadních vod Jirny je majetkem Obce Jirny, jejím provozovatelem pak společnost VaK Zápy. Při květnové kontrole roku 2019 zjistila inspekce, že mikrosítový filtr, který je podle provozního řádu součástí ČOV, není funkční, což bylo v rozporu s provozním řádem. Při provozu zařízení po překročení kapacity vyrovnávací nádrže z ní přepadaly odpadní vody přímo do odtoku z ČOV. Zástupci obviněné firmy navíc nepředložili doklad o kalibraci měrného objektu. Ta má přitom probíhat pravidelně jedenkrát za tři roky.
Kontrola proběhla v pracovní den dopoledne a den před kontrolou bylo bezdeštné počasí. Přesto byl nátok na ČOV vyšší než maximální stanovený limit, přičemž o této nestandartní situaci nebyl ani zápis v provozním deníku ČOV. Vzhledem k překračování maximálního povoleného nátoku na ČOV dochází velmi rychle k naplnění vyrovnávací nádrže, odkud potom nečištěné vody při vysokých nátocích na ČOV přepadají z bezpečnostní nádrže přímo do odtoku z ČOV. „Bezpečnostním přepadem vyrovnávací nádrže má přitom odpadní voda odtékat pouze za mimořádných situací, při mimořádně vysokých nátocích na ČOV,“ upozornil ředitel Oblastního inspektorátu v Praze Václav Beroušek.
Odebrané vzorky pak prokázaly značnou přítomnost špatně odbouratelných organických látek ve vypouštěných vodách. Byly naměřeny koncentrace ukazatelů charakteristických pro surové splaškové vody přitékající na ČOV, přičemž v některých ukazatelích byla dokonce kvalita vypouštěné vody ještě horší, než popisuje platná ČSN norma u nečištěných splaškových vod. Z rozboru dále vyplynulo, že dochází-li na ČOV Jirny k porušování platného provozního řádu, má to vliv na účinnost technologického procesu čištění.
Rokem 2019 ale nedostatky špatného provozu ČOV neskončily. V únoru roku 2020 přijala Česká inspekce životního prostředí telefonické ohlášení zjevného zhoršení kvality vody v Jirenském a Šestajovickém potoce. Ohlašovatel oznámil i větší úhyn ryb v Horoušanském rybníce. Podle oznamovatele vytékala z vyústního potrubí ČOV Jirny zakalená voda s viditelnými kusy nerozpuštěných látek a provoz této čističky značně zapáchal. Oznamovatel se podle svých slov obával dalšího úhynu ryb s tím, že se tento stav opakuje častěji. Následné kontroly inspekce a především analýza vzorků opět provozovatele usvědčily z přestupku. Jako přitěžující okolnosti při stanovení výše pokuty byly inspekcí vzaty i skutečnosti zjištěné správcem toku Povodím Labe, s.p. , který poskytl ČIŽP doklady a dokumenty, které doložily dlouhodobě nepříznivý stav Jirenského a Šestajovického potoka v důsledku provozu ČOV Jirny.
Komentáře