Musí zaujmout a přesvědčit zákazníka, že daný výrobek je lepší než ty ostatní. Skutečně ale potřebujeme všechny nabízené obaly? Není na čase zapojit rozum a změnit dosavadní spotřebitelské chování?
„Postupně třeba zjistíte, že je to pro vás výzva a že vás to baví,“ říká Šárka Petrovičová, která v Praze provozuje bezobalovou prodejnu Neobaleno, s.r.o. Změna by měla probíhat postupně a nenásilně.
„Každý člověk si musí dojít tam, kde je to pro něj komfortní. To je pro něj správné. My tím, že tady jsme, se snažíme říct: Je tady nějaký trend, má to důvod. Je na každém z nás, jak se k tomu postaví,“ dodává Šárka Petrovičová.
ŘEKNĚTE NE PLASTOVÝM SÁČKŮM
Právě ty jsou podle Šárky největším nešvarem dnešní konzumní společnosti. Jejich využití je krátkodobé. Často končí na skládkách. Plastový sáček najdeme dokonce na nejhlubším místě planety.
Noste opakovaně použitelné nákupní tašky
Mějte je všude - v kabelce, batohu, autě, školní brašně. Neslouží jen k nákupu potravin. Můžete je použít k přenášení oblečení, knih, tříděného odpadu apod.
Vzdejte se balené vody
Nejde jen o samotné plastové láhve. Jde také o zdroje použité k jejich přepravě, naplnění apod. Noste s sebou láhve, hrnečky nebo jiné nádoby, do kterých si vodu doplníte. Nedoporučuje se opakovaně pít z běžných plastových lahví, protože hrozí riziko proniknutí plastů do vody.
Obecně preferujte výrobky, které nejsou baleny v plastových obalech
„Já používám svůj cestovní hrnek místo láhve na vodu. Když jsem začala se svým projektem, zvykla jsem si žádat při objednávce pití bez brčka a víčka. Ale dnes, když zapomenu svůj hrnek, jednoduše počkám, dokud nenajdu fontánu s pitnou vodou nebo restauraci se sklenkami a hrnky,“ vypráví Beth Terry, zakladatelka My Plastic Free Life. Jde o to, že papírové kelímky na pití obsahují plastovou vložku. Plasty najdeme i tam, kde bychom je nečekali.
Zaměřte se zejména na:
Vlastní hrneček na kávu nebo pití. - Noste ho vždy s sebou a žádejte o kávu nebo nápoj do vlastní nádoby.
Přestaňte kupovat limonádu, džusy a další nápoje balené do plastů.
Vyhýbejte se mraženým potravinám. - Naprostá většina je balena do plastů. (I když se některé obaly zdají být papírové, bývají potažené plastovou folií.) Čím více omezíme spotřebu mražených polotovarů, tím více plastu ušetříme a prospějeme i svému zdraví.
Neobaleno: Když vidíte, co kupujete
Noste s sebou vlastní nádoby na jídlo a zbytky
Pokud si odnášíte jídlo z restaurace nebo prodejny občerstvení, žádejte, aby vám prodejci umožnili dát si potraviny do vlastních nádob. To samé, pokud jíte v restauraci a chcete si nedojedené jídlo odnést domů.
Nakupujte na místních farmářských trzích.
Je to skvělé místo, kde dostanete čerstvou zeleninu a ovoce bez plastových obalů a nálepek. Vracejte nádoby na bobulovité ovoce nebo cherry rajčátka farmářům a obchodníkům k opětovnému použití. Pokud to bude dělat většina z nás, prodejci to snad vezmou na vědomí.
Při nákupu masa a uzenin používejte vlastní nádoby
Řezník může nádobu před nákupem zvážit stejně tak, jako to dělají bezobalové obchody.
Vynechte při uklízení čistící prostředky a použijte ocet, sodu a vodu
Je to jednoduché a sodu navíc můžete využít v mnoha dalších oblastech (jako deodorant, suchý šampón, ústní vodu, zubní pastu, čistící prostředek, na nádobí apod.).
Další tipy k životu s minimem plastů najdete v příštím článku.
Zdroj: Šárka Petrovičová, Neobaleno, s.r.o.,Beth Terry - My Plastic Free Life
Foto: ilustrační/ Pixabay
Máte dotazy či připomínky?
Napištenám,
vaše názory nás zajímají.
Tento portál tvoříme společně.
Komentáře