Klíčem je uchovávat potraviny na správném místě. Jak na to?
Chléb vydrží nejdéle čerstvý po zabalení do utěrky a uložení do chlebníku. Rohlíky, housky a podobné pečivo je nejlepší uložit do papírového nebo látkového sáčku a skladovat na tmavém místě při teplotě 20 – 25 °C. Pečivo lze ihned po nákupu zamrazit (chléb ideálně nakrájený na krajíce, aby bylo možné odebírat vždy jen potřebné množství).
Mouka a další obiloviny, strouhanka, rýže, těstoviny, luštěniny
U těchto potravin hrozí, že mohou být napadeny škůdci. Je proto vhodné skladovat je v uzavřených nádobách, ideálně v suchu a temnu. Nižší teplota zaručí, že mouka nebude tak rychle žluknout. Celozrnná mouka vydrží okolo půl roku, klasická bíla až devět měsíců.
Co nepatří do lednice
Pro někoho je možná překvapením, že do lednice nepatří zelenina, jako je cibule, česnek, brambory, dýně,rajčata, lilek, paprika, okurka nebo zázvor. Lépe se jim bude dařit ve sklepě nebo chladnější spíži.
Také banány nikdy neskladujte v ledničce, kde vlivem chladu hnědnou. Ideální teplota pro dlouhou životnost banánů je 14 °C. Stejná teplota je vhodná i pro rajčata a okurky, v lednici přicházejí o svou vůni a chuť.
Doporučení vyhnout se lednici se týká i citrusů a exotického ovoce. Uchovávejte je při pokojové teplotě.
Jak na skladování v lednici
Na kvalitu potravin má vliv teplota a také vlhkost. Nízká vlhkost přispívá k jejich vysušení, vysoká může podporovat rychlejší růst plísní. Nahoře je menší vlhkost než dole. Proto se doporučuje umístit v lednici nahoru mléčné výrobky, sýry a jogurty.
Tvrdé sýry skladujte v chladu a temnu v lednici pod poklopem nebo ve voskovaném papíru (nebalte je do plastové fólie, snadněji plesniví). Měkké sýry typu mozzarella nejdéle vydrží ve svém původním nálevu.
Do horní police ukládejte také hotová jídla. Nezapomeňte na jejich včasnou konzumaci. Vždy samozřejmě záleží i na velikosti vaší lednice a měli byste myslet na to, že maximální zaplnění by nemělo přesáhnout 70 % kapacity (Zdroj: Srovnání ledniček).
V níže položených policích se bude dobře dařit uzeninám. O další polici níže se dostává vhodného prostoru čerstvému masu. Speciální boxy dole jsou určeny pro ovoce a zeleninu. Při pokojové teplotě zraje české ovoce dost rychle, proto je lepší ukládat zralé kusy do lednice.
Bylinkám se dobře vede, když jim seříznete stonky a necháte je ve sklenici s vodou, takto vydrží, při pravidelné výměně vody, až sedm dní.
Do dveří lednice ukládejte vejce, pod ně máslo, otevřené dresinky, marmelády, kompoty a dolů pak nápoje, včetně mléka. Vejce ukládejte v obalu do lednice tam, kde je stálá teplota 5 - 8 stupňů Celsia (obraťte je užší špičkou směrem dolů, protože zde mají pevnější skořápku).
Které potraviny lze skladovat v mrazáku?
Ideální teplota v mrazáku je minimálně – 18 °C. Zamrazovat lze mnoho výrobků, jen je nutné počítat s tím, že po rozmrazení se u některých značně projeví změna konzistence – okurka apod.
Máslo - Doporučuje se rozmrazovat ho pomalu v chladničce.
Ryby a mořské plody
Libové maso – vydrží až 10 měsíců, tučnější maso lze skladovat 2 měsíce, mleté maso ještě méně – na vině je tuk, který rychleji podléhá zkáze
Ovoce,zelenina – vhodnější je zelenina s menším obsahem vody, houby – předvařené, bylinky
Hotové jídlo – dbejte na omezenou dobu skladování – zpravidla 2 až maximálně 4 týdny
Zavařování
Zavařovat lze ovoce, zeleninu, maso, houby atd.
Tipy:
Pokud víte, že je nestihnete zkonzumovat včas, můžete citrusy odšťavnit, nalít do formiček na led a zamrazit.
Načaté konzervy se nedoporučují skladovat v lednici. Jejich obsah je vhodné přemístit do nekovové nádoby a teprve poté uložit do lednice. Kov na vzduchu oxiduje a ovlivňuje chuť obsažené potraviny.
Foto: ilustrační/ Pixabay
Komentáře