Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zahraniční experty na klima pomáhali v Moravskoslezském kraji s nízkouhlíkovou transformací

| zdroj: EIT Climate-KIC0

ovzdusi_lesy3.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

České firmy měly letos poprvé příležitost zúčastnit se programu celoevropské iniciativy Climate-KIC – Pioneers into Practice. Program byl veden netradičně v online režimu, i přesto se mu podařilo vytvořit dva nové udržitelné projekty pro Moravskoslezský kraj, které rozvíjeli profesionálové se zájmem o klima z Chorvatska a Maďarska.

Organizátorem iniciativy pro Česko bylo letos Moravskoslezské inovační centrum Ostrava (MSIC), které skrze polského koordinátora Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk propojovalo pioneery v oblasti ochrany klimatu s vhodnými organizacemi. Během šestitýdenní stáže pracovali zahraniční profesionálové na projektu ozelenění budov Moravskoslezského inovačního centra a na systému hodnocení projektu POHO 2030 organizace Moravskoslezské investice a development pro ekologický rozvoj Pohornické krajiny Karvinska.

„Moravskoslezské inovační centrum bylo jak koordinátorem celé aktivity pro Česko za Climate-KIC, tak i jednou z organizací, která přijala experta ze zahraničí. Původně měla stáž probíhat osobně a stážista by pobíral stipendium na pobyt, podobně jako je to v Erasmus programu pro studenty. Vzhledem k epidemii koronaviru probíhal program vzdáleně, i přesto s ním máme skvělou zkušenost jak my, tak vybraní experti – stážisté,” říká koordinátorka Pioneers into Practice Klára Golabová z Moravskoslezského inovačního centra.

Moravskoslezskému inovačnímu centru se v programu podařilo propojit s Chorvatkou Mirelou Uzelac, která se zabývá botanikou a navrhla pro MSIC ozelenění areálu T-parku v Ostravě. Realizace návrhu bude použita v rámci plánované rekonstrukce v nejbližších dvou letech. Moravskoslezské investice a development zas oslovila Agnes Deme z Maďarska, která vytvořila systém vyhodnocování jednotlivých aktivit pro transformaci těžební oblasti Karviné v udržitelný region, POHO 2030. Na základě její práce vznikl jakýsi semafor pro projekty – zelené mají pozitivní vliv na oblast, oranžové potřebují částečnou modifikaci a červené projekty by se neměly realizovat vůbec. Obě organizace i stážisti chtějí zůstat i nadále v kontaktu a navštívit hostitelské organizace i osobně, jakmile to situace dovolí.

Do programu se mohli zapojit všichni experti, profesionálové, či studenti doktorského studia se zkušenostmi v oblasti klimatu, cirkulární ekonomiky či udržitelnosti. Ti byli následně propojeni s hostitelskou organizací, která chtěla pomoci nebo poradit s konkrétním projektem. Cílem byla vzájemná výměna expertízy mezi organizacemi a profesionály z rozdílných evropských zemí. Po úspěšném prvním ročníku se aktivita bude pravděpodobně opakovat i v roce 2021. O koordinátorovi pro Českou republiku se rozhodne v průběhu roku, projekt i nadále financuje celoevropská organizace EIT Climate-KIC.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj