Rozhovor s šéfredaktorem Komunální a Průmyslové ekologie Pavlem Mohrmannem vám poodhalí zákulisí financování odpadového hospodářství. Nastane konečně období, kdy převezmeme zodpovědnost za vlastní odpad?
Co říkáte tomu, že řada obcí se ještě nezačala připravovat na změny v odpadovém hospodářství?
Nedivím se tomu. Jde především o obce, ve kterých je starosta na všechno sám, nebo má jen malou personální podporu. Jde tedy o obce menší. V těchto obcích řeší desítky operativních problémů denně a na něco tak strategického, jako je odpadové hospodářství mu zkrátka nezbývá čas. Ona je to také dost obtížná disciplína, a tak jsou mnozí starostové rádi, že to nějak funguje a jednou za čas podepíší fakturu svozovce a jede se dál.
Ale změně odpadového hospodářství se nevyhnou žádné obce. V momentě, kdy začne platit nová legislativa, budou muset nahlédnout do svých obecních odpadů všichni.
Blíží se doba, kdy dokážeme převzít odpovědnost za vlastní odpad?
Zatím jsme od toho daleko. Nakládání s odpady máme v hlavách jakou nějakou socialistickou službu. Historicky se toto vědomí nějak vytvořilo a nyní s tím obtížně bojujeme. Za dodávku energií nebo třeba vody se platí a nikoho nikdy nenapadne se nad tím zamyslet a zpochybnit to. Je to normální. A platí se tolik, aby příjem pokryl náklady na výrobu a distribuci. V odpadech je to jinak. A je to zvrácené. Ekonomicky úplně špatně. Komunální politik chce hlasy, tak slíbí nezvyšovat poplatky za odpady, nebo někde dokonce slibuje poplatky zrušit.
V momentě, kdy politik přijde s podobným programem a občané ho místo potlesku a volby vypískají, budeme zodpovědní. A k tomu máme prostě daleko.
Co brání České republice, a potažmo Evropě vůbec, v budování komplexního recyklačního systému?
Ekonomika. Až na nějaké malé výjimky, je mechanická recyklace neekonomická. U některých odpadových komodit prostě není poptávka. Je to drahé. Nevládní ekologické organizace bojují za její umělé vytvoření. Za umělé vytvoření poptávky. Jenže to je drahé a opravdu velmi syntetické.
Samozřejmě, že v době neuvěřitelného propletence transferů veřejných peněz se dá nějakým způsobem poptávka po vytříděných odpadech podpořit, ale do jaké míry je to udržitelné dlouhodobě, si opravdu nejsem jist. Základní ekonomické mechanismy prostě budou fungovat vždy. Recyklační průmysl zatím není dobrý byznys. Kdyby byl dobrým byznysem, už dávno funguje a Evropa neposílá tisíce tun svého odpadu do zemí, kde nad životním prostředím přivírají oči.
Více informací o nakládání s odpady, o nové odpadové legislativě či recyklačních možnostech můžete získat na konferenci Komunální odpad po roce 2030, kterou Pavel Mohrmann moderuje.
Akce se koná 15. září 2020 v době od 9. do 16. hod. v hotelu Olympik v Praze. Program konference najdete zde.
Na akci volně navazuje doprovodný seminář Management odpadů v českých městech dne 16. září 2020.
Komentáře