Z tropického léta rovnou do topné sezony

| zdroj: Teplárenské sdružení ČR0

teplárna
zdroj: ilustrační foto

Na aktuální výrazný pokles průměrných denních teplot jsou teplárny připravené. Podle vyhlášky jsou v pohotovosti zahájit vytápění od začátku září. Chladné dny prověří tradičně jako první teplárny v Karlovarském kraji a ve výše položených oblastech. Některé už zahájí natápění soustav zásobování teplem během čtvrtka 12. září.

Ostatní teplárny se budou přidávat podle aktuální situace buď celodenní dodávkou tepla pro vytápění, nebo ranním a večerním přitápěním, podle lokálních klimatických podmínek. „Teplárny jsou po létě tradičně připravené na novou topnou sezonu, která se letos přihlásila mimořádným ochlazením. Aby v září spadla během několika dnů průměrná denní teplota o 15 stupňů je naprosto výjimečné. Jde vlastně o teplotní skok z tropického léta do poloviny října,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Jiří Vecka.

Začátek letošního září byl mimořádně teplý a prvních 8 dnů se průměrná denní teplota pohybovala nad 20 °C. Pro porovnání v září jsou takové teploty ojedinělé a od roku 2010 šlo nejvýše o jeden až dva takto teplé dny za celé září.

Tento týden naopak zažíváme mimořádný pokles teplot a průměrná denní teplota by měla před víkendem klesnout pod 10 °C. Takovou zimu jsme v první polovině září zažili jen v letech 2010 a 2015. Vloni se dokonce začalo topit až v polovině října. Naopak od začátku září hřály radiátory v letech 2010 a 2017. Podle dlouhodobých průměrů se začíná s topením v ČR kolem 17. září. Spíše pravidlem než výjimkou bývá přerušení vytápění po chladném začátku září s nástupem teplého Babího léta ještě v průběhu září nebo i začátkem října. Teplárny vytápění přeruší, jakmile stoupne průměrná denní teplota ve dvou dnech nad 13 °C.

Otopné období začíná podle vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR vždy 1. září a trvá do 31. května následujícího roku. Zahájení, přerušení a ukončení dodávek tepla se odvíjí od průměrných denních teplot venkovního vzduchu a prognózy počasí ČHMÚ. Teplárny začínají s dodávkami tepla, jestliže dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 °C a není očekáván další den vzestup teplot. Dodávky tepla jsou přerušeny nebo ukončeny, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu vystoupí nad +13 °C ve dvou dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat snížení této teploty.

Průměrná denní teplota venkovního vzduchu se vypočítá jako čtvrtina součtu venkovních teplot měřených ve stínu s vyloučením vlivu sálání okolních ploch. Měření se provádí v 7, ve 14 a ve 21 hodin, přičemž teplota naměřená ve 21 hodin se započítá dvakrát. (V případě letního času se měří o hodinu později.)