Vysočina je zase o něco čistší. Dobrovolníci letos uklidili 64 tun odpadků

| zdroj: Kraj Vysočina0

zdroj: kr-vysocina.cz

O tom, že jaro a úklid přírody patří k sobě, svědčí účast více než třiceti tisíc dobrovolníků, kteří v rámci Čisté Vysočiny ulehčili regionu od 64 tun odpadků a dalšího nepořádku. Tradiční osvětová akce se uskutečnila v polovině letošního dubna. Zapojilo se celkem 790 skupin, organizací i jednotlivců.

„Krajská správa a údržba silnic Vysočiny odvezla 37,5 tun odpadu od více než 2 500 kilometrů silnic druhé a třetí třídy. Obce se postaraly o svoz dalších 21 tun z přihlášených silnic v jejich majetku a Ředitelství silnic zajistilo odvoz 4,4 tun,“ shrnula statistiku letošní Čisté Vysočiny náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová. Lidé uklízeli nejen kolem silnic, lhostejné jim nebyly ani břehy řek. V loďkách čistili okolí Sázavy, kde se jim podařilo nashromáždit další tunu různého smetí.

„V patnáctém ročníku se přihlásilo ještě více dobrovolníků než vloni, což mě velmi potěšilo. Ještě větší radost mám ale z pokračujícího pozitivního trendu, kdy se od roku 2021 množství sesbíraného odpadu meziročně snižuje. Věřím, že tomu tak bude i nadále,“ doufá Hana Hajnová.

Důležitost osvětové stránky akce si velmi dobře uvědomují na více než 220 školách, od mateřských až po vysoké, které se letos zapojily. Společenskou odpovědnost vnímají i kolektivy v devatenácti firmách na Vysočině. Balíčky s pytli a vestami pro dobrovolníky připravili v neziskové organizaci Háta z Ledče nad Sázavou. Akci kraj realizoval v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21.

Celkem v letošním roce lidé v přírodě na Vysočině sesbírali 64 tun odpadků. Vloni se jim podařilo nashromáždit 66 tun, v roce 2022 to bylo 70 tun a před třemi lety 71 tun.