Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Výroba energie z odpadů a další principy cirkulární ekonomiky pomohou městům k udržitelnosti

| zdroj: TZ České rady pro šetrné budovy0

aktuality.jpg
zdroj: Ilustrační foto z komunitní akce organizace R-URBAN z Colombes u Paříže

Města v Čechách potřebují asi polovinu veškeré energie, která se u nás vyrobí. Velká část z ní zatím stále vzniká z uhlí.

„Výstavba, která se dnes soustřeďuje do měst, je většinovým producentem odpadů. Nebylo by tedy řešením najít cestu, jak z odpadu vyrábět energii? To by totiž mohlo výrazně napomoci městům na jejich cestě k udržitelnosti,“ řekla výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda. Příklady, jak na to, ukáže další ze série přednášek Rethink Architecture, kterou pořádá Česká rada pro šetrné budovy spolu s Centrem architektury a městského plánování CAMP.

Přednáška na téma Cirkulární města se uskuteční v úterý 2. listopadu od 19 hodin a bude možné ji sledovat buď živě v CAMP nebo online na facebooku CAMP a campuj.online.

Inspiraci ze zahraničí ukáže profesorka a architektka Doina Petrescu na projektu R-URBAN, který tvoří síť lokálních center cirkulární ekonomiky. V komunitních hubech ve městě Colombes u Paříže místní komunita pěstuje potraviny, organizuje kulturní akce, nebo vytváří alternativní bydlení.

Veronika Doubnerová z Pražského inovačního institutu vysvětlí principy cirkulárních měst ve stavebnictví, v udržitelné městské energetice nebo ve sdílené ekonomice.

Příklady z praxe pak představí Radka Pokorná z organizace Kokoza, která se zaměří na uzavřený cyklus jídla ve města. „Mým hlavním pracovním tématem a posláním je udržitelnost. Věnuji se ji od roku 2006, posledních pár let se mnou nejvíce rezonuje udržitelnost v oblasti bioodpadu a budování měst,“ vysvětlila Pokorná, která díky spolupráci s komunitami i s firmami přispěla k vybudování 23 komunitních zahrad.

Stanislav Martinec, majitel a jednatel firmy KOMA Modular, propagátor modulární výstavby a vizionář, promluví o modulární architektuře pro cirkulární města. Má za sebou komplikované projekty výstavby jako je přibližně 100 školských zařízení, architektonicky oceněný EXPO pavilon v Miláně 2015, první modulární nemocniční pavilon a nyní dodávka modulárních letišť v Senegalu. Řadí se tak mezi největší tuzemské výrobce modulárních staveb.

Přímo v historickém centru Prahy se nachází cirkulární centrum kultury a inovací. Jmenuje se Kampus Hybernská a jeho ředitelka Ema Pospíšilova představí cirkulární dílnu, i to, jak zde využívají stávající budovy i materiály, jak pracují s dešťovou vodou, nebo jak budují komunitu.

Přednáška je součástí úspěšného cyklu Rethink Architecture, který se v letošním roce zaměřuje na udržitelnost z hlediska celých čtvrtí a měst. Podzimní přednášky se kromě cirkularity soustřeďují také na odolnost měst.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj