Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Výjimky ze stavebního zákona při povodních

| zdroj: SMO ČR0

crane-2097426_640
zdroj: pixabay

Ministerstvo pro místní rozvoj vydává mimořádné opatření pro předcházení důsledkům bezprostředně hrozící živelní pohromy nebo závažné havárie.

Jedná se o opatření na stavbě nebo pozemku spočívající podle okolností i v provádění staveb, terénních úprav nebo odstraňování staveb, jimiž se předchází bezprostředně hrozícím důsledkům mimořádné události, čelí jejím účinkům a zabraňuje ohrožení života nebo zdraví osob, popřípadě jiným škodám (§ 263 stavebního zákona) - např. provedením terénní úpravy, násypu, ochranného valu nebo hráze, úpravu stavby, odstranění stavby, zřízení zábran, zátarasů a podobných technických zařízení, popř. též realizaci nových staveb. 

Stavebník je oprávněn zahájit mimořádná opatření na stavbách nebo pozemcích směřujících k odvrácení nebo zmírnění možných dopadů mimořádné události bez předchozího povolení podle stavebního zákona. Stavebník je však povinen provádění výše uvedených mimořádných opatření neprodleně oznámit stavebnímu úřadu. 

Stavební úřad může na základě oznámení rozhodnout o tom, že: 

  • upouští od vydání povolení stavby nebo zařízení, povolení změny využití území nebo povolení odstranění 
  • omezuje obsah žádosti o povolení stavby nebo zařízení, povolení změny využití území nebo povolení odstranění a jejích příloh na nejnutnější nezbytnou míru,
  • lze některé podklady pro vydání povolení předložit dodatečně (stanovené ve lhůtě).
  • Rozhodnutí podle § 263 odst. 4 stavebního zákona může stavební úřad vydat jako první úkon v řízení. Odvolání proti tomuto rozhodnutí nemá odkladný účinek.  

 Obnova stavby nebo terénní úpravy zničené nebo poškozené mimořádnou událostí

Při obnově stavby nebo terénní úpravy zničené nebo poškozené mimořádnou událostí se jedná o obnovu podle původního povolení a dokumentace, podle níž byla provedena (§ 264 stavebního zákona). Obnova je možná, pokud obnově nebrání požadavky zvláštních právních předpisů.

Stavebník (vlastník stavby) je povinen předem obnovu oznámit stavebnímu úřadu, a to do 6 měsíců ode dne, kdy došlo ke zničení nebo poškození stavby nebo terénní úpravy. V oznámení stavebník uvede mj. jednoduchý technický popis prací a osobu, která bude činnost provádět. Po oznámení obnovy stavby nebo terénní úpravy může stavebník započít s pracemi směřujícími k obnově (§ 264 odst. 2 stavebního zákona).

Mohou nastat tyto situace: 

  • obnova není v rozporu s požadavky jiných právních předpisů ani nevyžaduje stanovení podmínek k ochraně veřejných zájmů – obnovu lze provést na základě oznámení a musí být započata do 2 let a provedena do 10 let ode dne oznámení stavebnímu úřadu,
  • obnova není v rozporu s požadavky jiných právních předpisů, ale vyžaduje stanovení podmínek z důvodu ochrany veřejných zájmů – stavební úřad vyrozumí stavebníka do 15 dnů ode dne oznámení o tom, že obnova vyžaduje povolení, oznámení se považuje za žádost o povolení obnovy,
  • obnova je v rozporu s požadavky jiných právních předpisů – stavební úřad rozhodnutím zakáže obnovu provést, proti tomuto rozhodnutí je přípustné odvolání.

Stanovisko-k-§-263-265-NSZ_15_9_2024.pdf

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ