Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vodojem nad Frýdkem prošel modernizací

| zdroj: SmVaK Ostrava0

aktuality.jpg
zdroj: SmVaK Ostrava

Dvoukomorový systém s celkovou kapacitou 10 000 metrů krychlových pitné vody, která sem směřuje standardně z Úpravny vody Nová Ves a zdrojově pochází z údolní nádrže Šance, prošel jak rekonstrukcí stavební části, tak elektroinstalace a zabezpečení, aby plně odpovídal nejmodernějším vodárenským trendům.

SmVaK Ostrava zde zároveň implementovaly nový koncept jednotného vzhledu modernizovaných vodojemů, který připravila vodárenská společnost spolu s ateliérem KOHL ARCHITEKTI, a poprvé ho uvedla v život v loňském roce na Vítkovsku v Nových Těchanovicích.

Vodojem a jeho technologické zařízení byly v nevyhovujícím technickém stavu. Stavební části vykazovaly řadu defektů, elektroinstalace neodpovídala současným požadavkům na tento typ zařízený kladeným. Ocelové součásti stavby vykazovaly vlivem náročného prostředí po letech spolehlivého fungování značnou korozi.

V neodpovídajícím stavu byla také vnitřní elektroinstalace s kabely na ocelových roštech vykazujících korozi. Rozvaděč v místnosti obsluhy po desítkách let provozu již neodpovídal z hlediska obsluhy, revize a údržby současným požadavkům a nejmodernějším parametrům.

„Byla provedena komplexní oprava vnitřních prostor vodojemu týkající se veškerých povrchů stěn, podlah, stropních konstrukcí, zámečnických prvků, dveří nebo odpadního potrubí. Ty v průběhu času degradovaly v důsledku náročného prostředí se zvýšenou vlhkostí zejména v prostorách vstupu do akumulací. Bylo instalováno také nové zařízení pro odvětrávání prostor u vstupů do akumulací,“ popisuje ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.

Vnější tvář frýdeckého vodojemu nyní reflektuje nový koncept, na kterém vodárenská společnost v uplynulém období pracovala s architekty. Cílem je postupně sjednotit podobu typově podobných objektů provozovaných SmVaK Ostrava a přirozeně objekt zakomponovat do krajiny.

„Na novém konceptu jsme pracovali intenzivně řadu měsíců, než jsme sladili technické a funkční parametry s těmi vizuálními. Naším cílem je, aby byly modernizované objekty odpovídajícím způsobem vhodně zakomponovány do okolní krajiny. Proto jsme se například rozhodli na fasádu využít popínavou rostlinu – Zimolez Henryův – která objekt ozelení a přiblíží ho přírodě bližší podobě. Volili jsme také odpovídající materiály a jejich barevné provedení. Cestou přírodě blízké unifikace vzhledu našich objektů chceme pokračovat u všech rekonstruovaných nebo nových objektů, kde to bude technicky a funkčně možné a bude to dávat smysl s ohledem na místo, kde daná budova stojí. Celkový výsledek budeme vždy moci vyhodnotit poté, až se příroda zazelená,“ říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.
Byla provedena výměna oken a zámečnických nebo klempířských prvků. Nová je také skladba střešního pláště včetně zděných atik. Fasáda byla zateplena. Byly provedeny úpravy zpevněné plochy před akumulačními komorami stejně jako odvodnění a okapového chodníku.

Elektroinstalace prošla komplexní rekonstrukcí zahrnující výměnu světelné i zásuvkové instalace, rozvaděčů a rozvodů stejně jako silnoproudé elektrotechniky. Byla vybudována nová skříň elektrorozvaděče na hranici pozemku. Výměnou prošla také telemetrie a bleskosvod s uzemněním.

Frýdek-Místek je z hlediska zásobování pitnou vodou součástí skupinového vodovodu Frýdek – Místek – Sviadnov – Staré Město. Z pohledu nadřazené distribuční soustavy Ostravského oblastního vodovodu je spotřebiště zdrojově napojeno na údolní nádrž Šance vybudovanou na řece Ostravici. Voda je upravována v Úpravně vody Nová Ves. Odtud je dodávána přivaděči Nová Ves – Baška – Nové Dvory do vodojemů ve Frýdku a přivaděčem Nová Ves – Baška – Chlebovice do vodojemu v Zelinkovicích. Akumulaci tedy zajišťují vodojemy Zelinkovice (pro Místek) a pro Frýdek zemní (právě rekonstruovaný) vodojem Frýdek a věžový vodojem Frýdek, které se nachází na Bruzovské ulici při výjezdu z města na Sedliště.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj