Tři sta let od svého dokončení letos slaví budějovická Vodárenská věž. Kulaté výročí si příznivci zajímavých technických památek, vodárenství a historie Českých Budějovic mohou připomenout hned několika zajímavými akcemi. Čeká je divadelní představení, výstava historických dokumentů a fotografií nebo ukázky parních strojů.
„Vodárenská věž je tu s námi tři století a přes svůj věk přijímá moc ráda návštěvy. Proto zveme všechny, kteří si chtějí její jubileum připomenout, aby k nám přišli nejen na komentované prohlídky, ale jistě si vyberou i některou z letošních novinek,“ pozvala mluvčí společnosti ČEVAK a.s., která areál pod Vodárenskou věží vlastní, Jitka Kramářová.
Už o tomto víkendu začínají tradiční komentované prohlídky věže i sousedního vodojemu, které se budou konat každou sobotu a neděli až do druhé poloviny září. Unikátní videoprojekce spojené s poutavým výkladem návštěvníky zavedou do dob dávno i nedávno minulých, kdy tekoucí čistá pitná voda nebyla zdaleka samozřejmostí. I samotnou cestu na věž mohou návštěvníci spojit se zajímavým zážitkem a doplout tam i zpět lodí ze Sokolského ostrova.
V úterý 9. července bude na náměstí Přemysla Otakara II. zahájena výstava „300 let Vodárenské věže“. Dvanáct panelů umístěných pod širým nebem zde prostřednictvím dobových dokumentů a fotografií vypráví příběh vodárenství v královském městě. Na náměstí bude výstava k vidění do 28. července, poté se přemístí do areálu Vodárenské věže.
Stejným tématem se zabývá také divadelní hra napsaná přímo na míru oslav narozenin této technické památky. Jmenuje se „Kterak radní o stavbě Vodárenské věže, vodovodu i Samsonovy kašny rozhodovali aneb 300 let tu stojí“ a uvádí ji Marešova divadelní společnost přímo v prostorách vodojemu z první poloviny 20. století. Vstupenky lze zakoupit přes www.cbsystem.cz .
Nejen děti, ale i dospělé přiláká přehlídka modelů paních strojů a stroječků z programu Experiment aneb plnou parou vpřed! Funkční vodárnu, vodotrysk, parní mlýn a mnoho dalšího představí poprvé ve venkovním areálu Míla Vaváček v neděli 21. července od 13.00 do 17.00 hodin. Bonusem bude parní stříkačka z 19. století, kterou návštěvníci uvidí přímo v akci, a to ve stejný de.
Veřejnost navíc může volně zavítat do areálu pod věží a prohlédnout si naučnou stezku o vodárenství s deseti zastaveními, která bude v srpnu doplněna i o výstavu k výročí věže. Areál je již tradičně dějištěm Umění ve městě. Socha, která zde letos našla své místo se jmenuje Stoupání a je dílem Jakuba Flajšara.
Komentáře