Valašské Meziříčí chystá úpravu poplatku za odpad

| zdroj: Valašské Meziříčí0

black-container-litter-waste-garbage-trash-can-998514-pxhere.com
zdroj: pxhere.com

Ze současných 600 na 720 Kč za osobu a rok, by se mohl od roku 2025 zvýšit poplatek za svoz a likvidaci odpadu ve Valašském Meziříčí. Důvodem je fakt, že náklady na odpadové hospodářství města dosahují 40 milionů Kč, přičemž pouze čtvrtinu této částky aktuálně pokrývá příspěvek občanů.

Posledních 18 let, tedy až do loňska, se nám dařilo držet poplatek za odpad na částce 490 korun za osobu a rok. Dlouhodobě se tak jednalo o jeden z nejnižších poplatků v širokém regionu. Vzhledem ke stále rostoucím nákladům na odpadové hospodářství jsme však byli nuceni přistoupit k jeho navýšení,“ vysvětlil problematiku starosta Robert Stržínek.

Letos tak již obyvatelé Valašského Meziříčí platí za svoz a likvidaci odpadu 600 Kč ročně. „Tato částka však neodpovídá skutečným výdajům na odpadové hospodářství města. Ty například v roce 2023 dosáhly bezmála 40 milionů korun, což v přepočtu znamená, že náklady na jednoho občana se pohybovaly kolem 1 700 korun. Za letošní rok tak při poplatku ve výši 600 Kč dokážeme pokrýt jen zhruba čtvrtinu celkových nákladů na systém odpadového hospodářství,“ spočítal Zdeněk Studeník, vedoucí finančního odboru radnice. Proto také odbor navrhl zastupitelům zvýšit od příštího roku poplatek na 780 Kč. Maximální možná výše je přitom až 1 200 Kč za osobu a rok.

Stále trváme na tom, že nechceme občany zatěžovat nesmyslně vysokými poplatky. Proto jsme se shodli, že v rámci záměru na vydání nové obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství budeme pracovat s částkou 720 korun za osobu a rok. Nadále se jedná o jednu z nejnižších částek za odpad v rámci měst srovnatelné velikosti v regionu. Zároveň chceme umožnit lidem hradit poplatek formou měsíčních splátek, aby nedošlo k jejich jednorázovému zatížení,“ uvedl starosta Robert Stržínek. Konečnou podobu vyhlášky a výše poplatku budou valašskomeziříčští zastupitelé schvalovat letos v září. Platná pak bude od 1. ledna 2025.

tabulka