Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

V Kroměříži začalo čipování popelnic

| zdroj: Kroměříž0

csm_20241011_cipovani_popelnic_2_ff34978730
zdroj: mesto-kromeriz.cz

Kroměřížská radnice ve spolupráci se společností Biopas začala označovat popelnice a kontejnery na odpad ve městě i v místních částech. „Postupně jsou opatřovány takzvanými RFDI čipy. Momentálně je již označeno více než 1000 popelnic. V první fázi se jednalo o nádoby na veřejně přístupných místech, od podzimu se čipují i popelnice občanů,“ řekl místostarosta Karel Holík, který je zároveň jednatelem firmy Biopas, ve které má město podíl 50 procent.

Cílem čipování je lepší kontrola vývozu odpadu a optimalizace svozových tras, což pomůže snížit náklady města na odpadové hospodářství. V Kroměříži a místních částech města je nyní kolem 9500 popelnic a kontejnerů. „Jejich označení čipem probíhá při svozech odpadů. Za svozovým vozidlem jede tým, který popelnici vybaví čipem a zanese ji prostřednictvím mobilního telefonu do evidence. Popelnice, která nebude čipem označena, nebude nadále vyvážena,“ dodal Holík.

Město při označování nádob v místních částech spolupracuje s osadními výbory. „Je totiž nutné, aby občané v lokalitě, kde se zrovna čipuje, věděli, že popelnice musí nechat venku i po svozu odpadu a neměli by je ihned sklízet, aby je bylo možné označit. Až přijdou na řadu rodinné domy v samotné Kroměříži, budeme občany postupně také informovat,“ doplnil Holík. Harmonogram bude zveřejněn na webech odpady.mestokm.cz a www.mesto-kromeriz.cz i na facebookovém účtu města.

Čipování zahrnuje umístění plastového puku o velikosti přibližně tří centimetrů do předem připraveného otvoru, kterým jsou plastové odpadové nádoby vybavené již z výroby. Následně se do pořízeného software načítá číslo čipu a zanáší se informace o typu nádoby, druhu odpadu a přesné GPS pozici. Při svozu odpadu pak vozidla Biopasu čip popelnice automaticky načtou snímačem, kterým jsou vybavena.

Součástí akce je také výměna stávajících plechových popelnic za plastové. Mění se kovové popelnice o objemu 110 litrů, místo kterých občané dostávají nové černé plastové nádoby o objemu 120 litrů. Kromě toho, že plechové popelnice postupně dosluhují, je důvodem výměny fakt, že je nelze označit čipem.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj