Devátý ročník konference Těžba a její dopady na životní prostředí řeší nejen problematiku rekultivace území postižených těžbou, ale také jejich revitalizaci a resocializaci, tedy odstranění následků těžby a zajištění nového využití takto rekultivovaných lokalit.
Transformační proces v Ústeckém kraji
Transformaci severočeských hnědouhelných regionů z pohledu obnovy krajiny se věnovala Ing. Markéta Hendrychová, Ph.D. z České zemědělské univerzity v Praze.
Jak uvedla, Ústecký kraj již dávno není měsíční krajina. Přesto se zde najde řada problémů k řešení. Jedním z nich jsou vyloučené lokality. Transformační strategie tak napomáhají k lepšímu rozvoji kraje.
- RE:START
Od roku 2015 funguje RE:START pro strukturálně postižené uhelné regiony. Je vzorem pro další evropské uhelné regiony.
- Uhelná platforma Ústeckého kraje
Platforma se věnuje problematice ukončování využívání uhlí a snaze zmírnit negativní dopady na hospodářskou, sociální a enviromentální situaci Ústeckého kraje.
- Komunikace s celorepublikovou Uhelnou komisí
Jedná se o scénářích útlumu těžby. Základní modelový rok je rok 2038 s náklady 327 mld. Kč. Progresivní scénář počítá s rokem 2033 a náklady 471 mld. Kč.
- Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje a Inovační centrum Ústeckého kraje
Hospodářská a sociální rada a Inovační centrum aktivně přispívají k transformačnímu procesu Ústeckého kraje.
- Krajský plán transformace a výběr strategických projektů
Strategické projekty
- RUR – region univerzitě, univerzita regionu (UJEP) – transformace vzdělávání, ochrana životního prostředí
- Green Energy Technologies Centre (UJEP) – výzkumně vzdělávací energetické pracoviště
- Transformační centrum Ústeckého kraje (Ústecký kraj) – pilíř proměny regionu
- SYNERGYS – Systémy pro energetickou synergii (Česká geologická služba) – geotermální energie
- Gigafactory (ČEZ, a.s.) – továrna na výrobu lithiových baterií v bývalé elektrárně Prunéřov
- Animace pro spravedlivou transformaci Ústeckého kraje (Krajské sdružení NS MAS ČR Ústeckého kraje, z.s.) – propojení stakeholderů
- POZATR (Úřad práce ČR) – podpora zaměstnanosti
- Vodíková mobilita – zavádění vodíkové mobility ve městě Ústí nad Labem (Dopravní podnik města Ústí nad Labem, a.s. – vodíkové autobusy a infrastruktura
- H2 Triangle (FOR H2ENERGY, s.r.o.) – vodíkové hospodářství (výroba zeleného vodíku, jeho komprese, skladování, distribuce či konverze zpět na obnovitelnou elektřinu)
- Těžba lithia na Cínovci (ČEZ, a.s./ České energetické závody)
- Green Mine – celková revitalizace a resocializace lomu ČSA (Sev.en Innovations, a.s.)
Fond pro spravedlivou transformaci
Plán transformace Ústeckého kraje představuje strategické východisko pro využití zdrojů Fondu pro spravedlivou transformaci.
Jedná se o fond Evropské unie určený pro tři české uhelné regiony, tj. Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj, které si mohou v následujících sedmi letech rozdělit cca 41 miliard korun. Jeho hlavním smyslem je podpořit území, která se z důvodu procesu transformace na klimaticky neutrální ekonomiku Evropské unie do roku 2050 potýkají se závažnými sociálně-ekonomickými problémy. Těmito územími jsou především regiony, kde dochází k útlumu těžby uhlí.
Operační program Spravedlivá transformace
Tento program je v období 2021–2027 zcela novým programem Ministerstva životního prostředí zaměřeným na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. V České republice se to týká Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Cílem podpory je především zajistit dostatek pracovních míst pro pracovníky, kteří odcházejí z uhelného průmyslu. Neméně důležité je i zabezpečit obnovu krajiny, jež byla těžbou uhlí zasažena. Prostředky z Fondu pro spravedlivou transformaci budou poskytovány právě prostřednictvím Operačního programu Spravedlivá transformace.
Komentáře