Svazky obcí se vyjádřily ke zřízení nových národních parků, i k celé filozofii současných národních parků a jejich řízení

| zdroj: TZ Svazek obcí Křivoklátska, Svazek obcí v NP Českém Švýcarsko, Svazek šumavských obcí, Svazek obcí Podyjí0

800px-Stachy,_Losenické_údolí,_hranice_NP_Šumava
zdroj: pixabay

Svazek obcí Křivoklátska, Svazek obcí v NP Českém Švýcarsko, Svazek šumavských obcí a Svazek obcí Podyjí zveřejnily tiskovou zprávu k vypořádání připomínek k zákonu č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny v platném znění.

V návaznosti na mediální vyjádření ministra Petra Hladíka z minulého týdne z jeho návštěvy na Křivoklátsku jednoznačně vyplývá, že region Křivoklátska si národní park nepřeje, jak to zaznělo v Broumech i v Račicích, které navštívil. Místní obyvatele o tomto záměru nepřesvědčil!

Předsedkyně Svazu obcí Křivoklátska paní Iveta Kohoutová uvádí: „Doposud nebyly vypořádány připomínky k zákonu č.114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny v platném znění, a to nejenom ke zřízení NP Křivoklátsko ale i k celé filozofii současných národních parků a jejich řízení. MŽP se má starat o své povinnosti a nenapadat principy demokracie v ČR, jejíž pilířem je princip územní samosprávy.“

Pan Milan Dařina, předseda Svazu obcí v NP České Švýcarsko doplňuje: „Obce v současných národních parcích na základě svých nelehkých zkušeností zásadně odmítají, aby další území bylo zničeno jako území ve stávajících národních parcích. Zákon o ochraně přírody a krajiny, který nereflektuje práva obcí a občanů na těchto územích žijících, vytváří podhoubí pro vznik požárního nebezpečí, zhoršuje příznivé životní prostředí občanů, tím, že nechrání lesy a obsahuje řadu nedemokratických prvků. Žádáme, aby naše připomínky byly vypořádány s největší pečlivostí na místo toho, aby si resort MŽP platil za stovky tisíc průzkumy o své vlastní oblíbenosti. Volební průzkumy jasně vypovídají, kdo má u občanů ČR důvěru a kdo nikoliv.“

Svazek obcí Křivoklátska, Svazek obcí v NP Českém Švýcarsko, Svazek šumavských obcí, Svazek obcí Podyjí, k dnešnímu datu obdrželi informací od zástupců připomínkovacích míst (SMOČR a SMSČR), že Ministerstvo životního prostředí ze dne na den svolalo nespecifickou schůzku pouze se zástupci Ministerstva pro místní rozvoj a Svazu měst a obcí a Svazu místních samospráv bez písemných podkladů, aniž by došlo ke komplexnímu písemnému vypořádání všech připomínek a v návaznosti na to začala kola ústních jednání ohledně znění zákona.

Proti zřízení NP Křivoklátsko a pro úpravu znění zákona o ochraně přírody a krajiny podali připomínky i další subjekty SVOL, Agrární komora ČR, MV ČR, MF ČR, Svaz měst a obcí, Svaz místních samospráv, Pardubický kraj, Kraj Vysočina – zdroj eklep. Dle zprávy RIA by „nová“ Správa NP Křivoklátsko měla stát za 10 let v dalších nákladech na státní rozpočet 3 mld.Kč z peněz daňových poplatníků.