Nominace na Strom roku lze podávat až do konce května. Jedná se o celostátní anketu, kterou od roku 2002 pořádá Nadace Partnerství. Projekt v krátkém rozhovoru blíže představují David Kopecký a Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.
Můžete v krátkosti přiblížit Nadaci Partnerství a její aktivity?
Nadace Partnerství je největší česká environmentální nadace, která pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytujeme granty, odborné služby i inspiraci ze zahraničí. Podporujeme také zapojení veřejnosti do ochrany přírody, šetrné formy turistiky i dopravy a chytrá adaptační řešení na zvládání projevů klimatické změny.
Jednou z činností Nadace Partnerství je organizace ankety Strom roku. Co je jejím cílem?
Anketou Strom roku chceme podpořit všechny aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a povzbudit lásku k dědictví přírody. Anketa strom roku je tak pro každého. Věříme, že příběhy, které nám vyprávějí stromy, jsou příběhy nás všech. Učí nás přemýšlet o životním prostředí i historii místa, odkud pocházíme. V neposlední řadě nám pak ukazují význam starých a významných stromů: ať už pro místní ekosystém nebo jako zdroj lokální hrdosti.
Zapojují se do ankety obce a města?
Od obcí a měst nám každoročně přichází řada návrhů. Lidé už nyní pociťují důsledky sucha a omezení pro využívání nejen vody z řek, ale i vody pitné. V řadě regionů a obcí začíná být ohroženo zásobování. Mnoho starostů se tak už dnes snaží zmírnit letní přehřívání ulic i problém eroze a omezené schopnosti půdy vzácnou vodu zachytit a udržet.
Právě stromy, ať už ty vzrostlé nebo nově vysazené, představují v podstatě nejjednodušší a srozumitelný nástroj, jak se na novou situaci adaptovat, a do kterého je možné navíc zapojit širokou veřejnost.
I proto je anketa Strom roku od loňska součástí celonárodní výsadbové výzvy Sázíme budoucnost. Kdo ví, třeba z dnes zasazených stromů také jednou vyrostou nové Stromy roku.
Utkvěl Vám v paměti, kromě českých favoritů samozřejmě, příběh nějakého evropského stromu a čím Vás případně oslovil?
Mým osobním favoritem je estonský vítěz z roku 2015. Nejenže tato malá pobaltská země dokázala přemoci konkurenci z celé Evropy, ale místní asi 150letý dub roste přímo uprostřed fotbalového hřiště. To místním nebrání, aby zde kopanou trénovali a strom dokonce používají trenéři mladých fotbalistů jako nástroj pro přihrávky.
Unikátní je také Dub Josef, polský vítěz před třemi lety. Ten během druhé světové války skýtal útočiště židovské rodině a dostal se dokonce na bankovku v hodnotě sto zlotých.
Jaké jiné zajímavé stromy se v anketě objevily?
Každý strom v anketě je unikát. A to nejen stromy letité a vzácné, ale také ty, na které ruka osudu dopadla tvrději než na jiné. Proto v rámci oficiální dvanáctky finalistů naše porota vybírá také několik Stromů – hrdinů. Tento čestný titul náleží těm dřevinám, které přežívají v nepříznivých podmínkách, ohrožuje je pokácení, vandalismus nebo jiná nežádoucí lidská činnost.
Vloni jsem tak ocenili například pražský Strom developer, spálenou Semtinskou lípu, stromy zasazené přímo cestovatelem Emilem Holubem na počest mrtvého pobočníka z expedic, které dnes bohužel rostou uprostřed nehostinného parkoviště.
Příjem nominací
Kdo naváže na úspěch Chudobínské borovice, vítězky posledního národního i evropského kola? To může ovlivnit každý z vás, a to až do 31. května.
Přihlášku do soutěže lze provést přes jednoduchý formulář.
Foto: ilustrační/ redakce archiv
Komentáře