Středočeský kraj letos věnuje obcím na péči o nově vysazené stromy bezmála 5 milionů korun

| zdroj: Středočeský kraj0

oliver-olah-KD8nzFznQQ0-unsplash
zdroj: unsplash.com

Bezmála 5 milionů korun daruje podle předpokladů v letošním roce Středočeský kraj obcím na péči o nově vysazené stromy. Radní projednali dary pro tři obce v celkové výši 198 000 korun a doporučili zastupitelstvu jejich schválení.

Zájem obcí o finanční podporu na péči o nově vysazené stromy stále roste. Za loňský rok Středočeský kraj daroval 2 080 500 korun, čímž bylo podpořeno 1 387 stromů. V letošním roce to bude podle předpokladů téměř o tři miliony korun více. Již nyní totiž evidujeme další žádosti obcí. Na péči o nově vysazené stromy kraj přispívá již od roku 2020, protože v souvislosti s klimatickou změnou je podpora zeleně ve městech a obcích velmi důležitá. Bez pravidelné péče v prvních letech se totiž nově vysazeným stromům nedaří a často usychají,“ uvedla radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková.

Podle předpokladů bude v roce 2024 podpořena péče o přibližně 3 325 stromů ve 31 obcích. Nejčastěji jde o listnaté stromy, které se vysazují v alejích. Účelem daru je zlepšení životního prostředí v obcích a jejich okolí prostřednictvím podpory následné péče o vysazené stromy.

Tato péče přispěje k vytvoření kvalitního veřejného prostoru, k vyrovnání teplotních extrémů, ke zlepšení kvality ovzduší a k zadržování vody. Peníze jsou především využity na zavlažovací místa, na opravu ochrany proti okusu, na kontrolu úvazků a provádění řezů.