Soutěž OBEC 2030 zná své finalisty. Mimořádně silný ročník inspiruje udržitelnými projekty na evropské úrovni

| zdroj: SMS ČR0

IMG_20240730_152504186-1160x870
zdroj: obec2030.cz

Celkem 13 finalistů vybrala odborná porota z téměř čtyř desítek výjimečných realizací, které do soutěže přihlásily obce a městské části z celé České republiky.

Čtvrtý ročník soutěže na platformě OBEC 2030 pod hlavičkou Sdružení místních samospráv ČR charakterizují nadstandardně kvalitní projekty v oblasti energetiky a ochrany životního prostředí. Zapojené obce a města dostaly jedinečnou možnost prezentovat své projekty, které si zaslouží pozornost, ostatní mohou z příkladů dobré praxe čerpat cennou inspiraci.

Vítězné projekty budou vyhlášeny 11. října 2024 ve Valticích v rámci celostátní konference SMS ČR. O jejich konečném pořadí budou hlasovat přímo účastníci soutěže, tedy jednotlivé obce. Pro všechny finalisty jsou připraveny hodnotné ceny.

„Zvolit z přihlášených projektů třináct nejlepších bylo opravdu těžké. Ve Sdružení místních samospráv jsme si vědomi toho, že je naše země plná příkladů dobré praxe, které stojí za to následovat. Kde ale vnímáme rezervy, je schopnost neotřelá řešení náležitě prezentovat. V tom vidíme jeden z hlavních přínosů naší soutěže. Na jedné straně dává obcím prostor představit své počiny, na druhé inspiruje ostatní. Rekordní zájem o soutěž a kvalita prezentovaných projektů dokazují, že prestiž soutěže i užitečnost samotné platformy v očích obcí roste. To nás samozřejmě těší,“ uvádí předsedkyně SMS ČR Eliška Olšáková.

13 finalistů aneb dobrá praxe napříč republikou

Soutěž OBEC 2030 již tradičně oceňuje environmentálně odpovědné projekty, které podporují energetickou soběstačnost obcí a pozitivně ovlivňují jejich životní prostředí i ekonomiku. Konkrétní řešení letošních finalistů nabízejí opravdu široké spektrum témat – od udržitelné energetiky přes dřevostavby a elektromobilitu po zadržování vody v krajině.

Bělá nad Radbuzou

Město přineslo vzorový příklad snížení uhlíkové stopy lidských sídel. Energeticky premiantská rekonstrukce panelového domu ze 70. let zahrnovala zateplení, přechod na tepelná čerpadla i instalaci fotovoltaických panelů. Více zde.

Dolní Poustevna

Projekt energetického managementu Dolní Poustevny je výjimečný nejen svým obsahem, ale i spoluprací se sousedními obcemi Lipová a Vilémov. Dalším významným počinem byla úprava lokalit v intravilánu města. Více zde.

Chodský Újezd

Dřevostavba hasičské zbrojnice dokládá, že je možné tvořit architektonicky cenné, účelné a ekologicky šetrné stavby, které obohacují život v obci. Tradice se zde účelně snoubí s moderními požadavky na udržitelnost a funkčnost. Více zde.

Klokočná

Vzácným udržitelným projektem je kořenová čistírna odpadních vod v Klokočné, která využívá přírodní procesy k čištění odpadních vod. Navíc pozitivně přispívá k udržování vody v krajině, což je klíčové pro ekologickou rovnováhu a biodiverzitu. Více zde.

Litultovice

Zámek v Litultovicích je vzorem pro ostatní památkově chráněné objekty, které hledají cestu k modernizaci a energetické soběstačnosti. Jeho komplexní energetický systém zahrnuje kombinaci FVE, bateriového úložiště a plynové kogenerační jednotky. Více zde.

Město Touškov

Město Touškov přihlásilo do soutěže průkopnický projekt sdílené komunitní elektromobility, který je první svého druhu v České republice a ojedinělý i v kontextu Evropy. Jde o sdílení obecních aut na elektrický pohon v rámci malé obce. Více zde.

Most

Projekt obnovy mosteckého parku Střed propojuje ekologické a ekonomicky smysluplné řešení s požadavky občanů na vytvoření místa pro setkávání všech generací. Efektivně pracuje mimo jiné s novými poznatky o zadržování vody v krajině. Více zde.

Nová Ves u Nového Města na Moravě

Obec realizovala rozsáhlý projekt obnovy rybníka Obecník – došlo k odstranění kontaminovaného sedimentu a vytvoření ostrova. Revitalizovaný rybník se stal domovem pro řadu druhů živočichů a rostlin, včetně několika ohrožených. Více zde.

Olešenka

V obci se dlouhodobě soustředí na komplexní revitalizaci krajiny, která zahrnuje obnovu rybníků, tůní a přírodních retenčních oblastí. Cílem je nejen zlepšit retenci vody a snížit riziko povodní, ale i podpořit přirozenou vegetaci a biodiverzitu. Více zde.

Olešnice

Nová dřevostavba mateřské školy v Olešnici je ukázkovým příkladem toho, když se moderní obec nebojí investovat do kvalitního a zdravého prostředí pro své děti. Projekt přitom nastavil nový standard v oblasti rychlé a ekologicky šetrné výstavby. Více zde.

Psáry

Nová pasivní budova ZŠ Amos Psáry je především ze dřeva a představuje moderní a ekologické řešení, které je u nás stále vzácností. Unikátní je také využitím recyklace šedé vody. Prostory budovy navíc pomohou rozvoji komunitního života v obci. Více zde.

Šumice

Obec představila svou velikostí naprosto ojedinělý environmentální projekt, který přeměnil 75 hektarů intenzivně obdělávané orné půdy na ekologická biocentra a biokoridory. Tím došlo k výraznému posílení biodiverzity a zadržování vody v krajině. Více zde.

Varnsdorf

Projekt mateřské školy ve Varnsdorfu ukazuje, jak mohou moderní architektura a technologie přispívat k udržitelnosti a ekologii. Zahrnuje využití pasivní solární energie, systému zadržování dešťové vody, zelené střechy a fotovoltaické elektrárny. Více zde.