Kralupy nad Vltavou přestaly svážet sklo ze dvou nádob, tradičních „zvonů“. Nyní se třídí barevné a čiré do jednoho.
Kralupy nad Vltavou je středočeské průmyslové město s 19 tisíci obyvateli. Od roku 2013 jsou obyvatelé osvobození od povinnosti platit poplatky za svoz a likvidaci jejich odpadů. Vedení města má ale v plánu ve svém odpadovém hospodářství udělat v blízké a střední době několik změn. Jedna již nastala – lidé můžou třídit sklo do jedné nádoby.
Třídit sklo již není potřeba
Okolnosti, které umožnily městu tuto změnu, vycházejí od zpracovatelů odpadního skla, tedy skláren. „Sklo, které v Kralupech sváží odpadová společnost FCC, se posléze dostává do skláren v podobě suroviny,“ vysvětluje místostarosta Kralup, Vojtěch Pohl a pokračuje: „Sklárny v dřívějších letech vykupovaly vytříděné čiré sklo za vyšší cenu, nicméně nyní sklárny disponují technologií, která umožňuje dotřídění barevného a čirého skla přímo v jejich provozovnách, čímž se stírá cenový rozdíl i potřeba sklo oddělit.“
Celkový objem sbíraného skla zůstává stejný, takže finanční bilance se pro město nezmění. „Dříve byly na každém stanovišti 2 sběrné zvony na sklo, každý byl svážen 1 x za měsíc. Nyní ponecháváme na sběrných místech jeden sdílený zvon, který je svážen každých 14 dní,“ dodává Vojtěch Pohl s tím, že hlavním benefitem této změny je pro město praktičnost, úspora místa a plynulost svážení, neboť v měsíčním intervalu mohlo dojít k nárazovému přeplnění zvonu. Díky úspoře místa nyní na vybraná místa umístilo město kontejnery pro svoz biologického odpadu ze sídlišť.
Bilance je záporná
V roce 2023 činily náklady na odpadové hospodářství město Kralupy nad Vltavou cca 25 mil. Kč a to kompletně za komunální, bio, separovaný odpad i za sběrný dvůr. Od společnosti Eko-kom obdrželo město za obaly odměnu ve výši cca 3,5 mil Kč. Čistý náklad na odpad města byl 21,5 mil. Kč a stále se zvyšují. I proto město uvažuje o změnách a zvýšení efektivity ve svém odpadovém hospodářství.
Komentáře