Seminář o hospodaření s dešťovými vodami

| zdroj: Liberec0

tree-water-nature-rock-rain-leaf-705963-pxhere.com
zdroj: pxhere.com

V Liberci proběhl seminář o hospodaření s dešťovými vodami s účastí téměř 60 lidí.

Dne 1. října 2024 se v Liberci uskutečnil Základní seminář zaměřený na hospodaření s dešťovými vodami. Akci, organizovanou ve spolupráci s Ekocentrem Koniklec a kanceláří architektury města, navštívilo skoro 60 účastníků, což organizátory velmi potěšilo.

Úvodního slova se ujala vedoucí Kanceláře architektury města (KAM) Ing. arch. Zuzana Koňasová. Ve svém příspěvku zdůraznila důležitost této problematiky: „Hospodaření s dešťovými vodami je zásadní nejen pro ochranu životního prostředí, ale i pro zajištění udržitelného rozvoje našich měst. Věříme, že vzdělávání a mezioborová spolupráce jsou klíčem k úspěšnému využívání přírodních zdrojů.“

Seminář pokračoval prezentacemi odborníků. Ing. Vojtěch Bareš, Ph.D. ze Stavební fakulty ČVUT, se zaměřil na základní principy a pravidla hospodaření s dešťovými vodami. Arborista David Hora (Treewalker, s. r. o.) hovořil o modrozelené infrastruktuře a její důležitosti: „Zelené prvky v urbanizovaných oblastech nejsou pouze estetické, ale mají zásadní vliv na ekologickou rovnováhu a kvalitu života obyvatel.“

Posledním přispívajícím byl Ing. Jiří Vítek (JV PROJEKT VH s.r.o.), který představil vodohospodářské aspekty. Po přestávce KAM prezentoval metodické a strategické dokumenty města Liberec, včetně realizovaných projektů jako úpravy v Moskevské ulici a nedávno otevřenou část ulice Sokolská.

Krajinná architektka Petra Šilberská, která je nově součást týmu KAM, podtrhla význam integrace zeleně do urbanizovaných prostor: „Správně navržené zelené prvky mohou nejen zlepšit vzhled města, ale také přispět k jeho ekologické udržitelnosti a zlepšení životních podmínek obyvatel.“

Seminář ukázal, jak důležitá je spolupráce mezi odborníky a městem při vytváření kvalitních veřejných prostor, které podporují udržitelnost a ekologické hospodaření.

Přednášky jsou v pdf ke stažení zde.