Od 1. ledna 2021 platí v České republice nový zákon o výrobcích s ukončenou životností (VUŽ), který klade na výrobce a dovozce elektrozařízení závaznou povinnost zajistit sběr a recyklaci těchto zařízení po skončení jejich životnosti. Navazuje na předchozí zákon o odpadech, který problematiku upravoval již od roku 2005.
Sběr zahrnuje efektivní shromažďování vysloužilých elektrozařízení do sběrných nádob prostřednictvím vybudované sběrné sítě. Následuje fáze recyklace, kdy je shromážděný elektroodpad svezen do recyklačních společností a zde zpracováván na recyklačních linkách či ručně demontován. Získané druhotné suroviny jsou následně využívány při další výrobě nebo jako technický materiál. Cílem recyklace je dosáhnout vysoké míry materiálového využití odpadu a minimalizovat tak jeho škodlivé dopady na životní prostředí.
Důsledky nesplnění povinností ze zákona VUŽ mohou být závažné. Pokud výrobci nesplní své povinnosti v oblasti sběru a recyklace, mohou čelit vysokým pokutám, které dosahují až do výše 10 milionů korun za každé pochybení. Tyto sankce se mohou vztahovat jak na kolektivní systémy, tak na jednotlivé výrobce sdružené v kolektivních systémech. Navíc, pokud elektrozařízení nebudou správně sbírána a recyklována, riskujeme, že skončí na skládkách nebo v přírodě, což má za následek znečištění a negativní dopady na životní prostředí. Tento scénář podtrhuje význam pečlivého dodržování zákonných předpisů v této oblasti, nejen z hlediska legislativního, ale i z hlediska ochrany životního prostředí a zdraví společnosti.
„Pro výrobce je velmi důležité vybrat si kolektivní systém, který k plnění zákonných povinností přistupuje zodpovědně a transparentně“, říká Petr Číhal, obchodní ředitel společnosti EKOLAMP. „U nás máme pro výrobce připravený nadstandardní servis. Nejen, že s jistotou zabezpečíme dodržování zákonných povinností, ale nabízíme i propracovaný systém poradenství a individuální přístup.“
Financování sběru elektrozaířízení
V rámci zajištění zpětného odběru a recyklace elektroodpadu se většina výrobců elektrozařízení sdružuje v takzvaných kolektivních systémech, jako je například EKOLAMP. Tato sdružení nabízejí výrobcům efektivní řešení pro splnění jejich zákonných povinností souvisejících se zpětným odběrem vysloužilých elektrozařízení. Klíčovou součástí tohoto systému je recyklační příspěvek, který výrobci platí a který je stanoven jednotně pro všechny, bez ohledu na velikost firmy. Tento přístup zajišťuje, že nedochází k diskriminaci malých výrobců a všichni se podílejí na nákladech spojených se sběrem a recyklací elektroodpadu spravedlivě, podle svého podílu na trhu.
Kolektivní systém EKOLAMP přebírá na sebe odpovědnost za celý proces zpětného odběru a recyklace, což zahrnuje především budování a vybavení sběrné sítě, samotný sběr, svoz a zpracování. Součástí aktivit kolektivních systémů je také plnění řady informačních povinností, zejména jde o osvětové programy, které přispívají k povědomí veřejnosti o významu recyklace a správném nakládání s elektroodpadem.
Registrace a členství v EKOLAMPu má tak pro výrobce a obchodníky určitě smysl. „Podpora podnikání našich účastníků a budování udržitelného partnerství je naším prvořadým úkolem,“ říká Petr Číhal, „veškeré činnosti provádíme v souladu s platnou legislativou tak, aby se na nás mohli naši účastníci stoprocentně spolehnout.“
Cíle sběru
Ve světle zákona o výrobcích s ukončenou životností (VUŽ) jsou výrobcům elektrozařízení stanoveny specifické cíle, které je nutné plnit v oblasti sběru a recyklace elektroodpadu. Klíčovým cílem je dosažení míry sběru ve výši 65 % ze všech kategorií elektrozařízení. Tento cíl je vypočítáván z průměrného množství elektrozařízení uvedených na trh v předešlých třech letech. Splnění tohoto cíle je podmínkou nutnou, ale nikoli postačující, neboť je třeba splnit i další specifické cíle pro skupiny elektroodpadu, které jsou považovány za nebezpečný odpad. To zahrnuje například lednice, televize a světelné zdroje. EKOLAMP cíle sběru plní, u světelných zdrojů dokonce s velkou rezervou.
Zároveň je důležité, že výrobci musí zabezpečit vysokou míru materiálového využití odpadu. Tento aspekt je klíčový, neboť jde o ekologickou recyklaci, která se snaží maximálně využít dostupné suroviny a minimalizovat odpad.
Zákon VUŽ také zahrnuje audity výrobců prováděné kolektivními systémy, které mají za cíl ověřit a zkontrolovat množství elektrozařízení uváděných na trh jednotlivými účastníky. Tato opatření mají zajistit spravedlivé a transparentní rozdělení nákladů a odpovědnosti mezi všechny výrobce, a zároveň zabránit potenciálnímu zneužívání systému například tím, že někteří výrobci by nepřiznávali reálné množství prodaných elektrozařízení.
Takto stanovené cíle a mechanismy kontrol mají za úkol nejen zajistit efektivní recyklaci elektroodpadu, ale také podporovat férové a udržitelné obchodní praktiky v rámci celého odvětví. Důraz je kladen na transparentnost, spravedlnost a ekologickou zodpovědnost, což v konečném důsledku přináší pozitivní dopady nejen pro životní prostředí, ale i pro ekonomiku a společnost jako celek.
Komentáře