Město Rokycany upozorňuje místní podnikatele na povinnosti podnikajících fyzických osob a právnických osob při nakládání s komunálním odpadem dle zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech a především § 62 odst. 1. Podnikatelé nesmějí házet odpad do obecního systému, ale musejí mít vlastního dodavatele služeb odpadového hospodářství.
Město Rokycany připravilo pro podnikatele návod, co je nutné splnit.
Pokud podnikatelé i občané potřebují poradit ohledně nakládání s odpady a obecním systémem odpadového hospodářství města Rokycan, obraťte se na Odbor rozvoje města Městského úřadu Rokycany, Tomáš Lavička, 777 520 971, e-mail: tomas.lavicka@rokycany.cz.
Pokud podnikatel pravidla pro nakládání s odpady nedodržuje, vystavuje se riziku pokuty. Jestliže podnikatel využívá obecní systém pro nakládání s odpady, aniž by měl smlouvu s obcí, či pokud nemá zajištěno odstranění odpadu.
Jsem rokycanský podnikatel nebo společnost:
- Třídím odpady podle druhu a kategorie?
- Mám s odpadovou společností smlouvu na převzetí mého odpadu?
- Mám doklad, že jsem odpad předal této společnosti?
- Mám v provozovně místa pro oddělené soustřeďování plastů, papíru, skla, kovu a bio?
- Neodkládám já nebo moji zaměstnanci odpad do kontejnerů pro „veřejnost“?
- Vedu si průběžnou evidenci odpadů tak, abych věděl, zda mám ohlašovací povinnost?
Pokud jste odpověděli 6x ano, tak je vše v pořádku. Pokud ne, tak byste měli raději číst dál. Od 1. ledna 2021 nabyl účinnosti zákon č. 541/2020 Sb., zákon o odpadech. Tento zákon ukládá původcům odpadu řadu povinností. Podíváme se na některé z nich podrobněji.
Původce odpadu (§5) – každý, při jehož činnosti vzniká odpad. Fyzické osoby, fyzické osoby podnikající, právnické osoby, společnosti i neziskové organizace – tedy například obchody, restaurace, OSVČ, kadeřnictví, provozovny rychlého občerstvení, servisy, lékařské ordinace atd.
Původce odpadu je povinen (§15)• zařadit odpad podle druhu (plast, papír, sklo, kov, bio atd.) a kategorie (nebezpečný a ostatní odpad)• prokázat orgánům provádějícím kontrolu, že předal odpad, který produkuje, v odpovídajícím množství a v souladu se zákonem společnosti, která je oprávněná odpad převzít nebo do zařízení určenému pro nakládání s odpady,• v případě komunálního odpadu, který běžně produkuje a stavebního a demoličního odpadu, který sám nezpracuje, mít jejich předání zajištěno písemnou smlouvou před jejich vznikem.
Komunální odpad u podnikatelů – směsný a tříděný odpad, který je co do povahy a složení podobný odpadu z domácností. Komunální odpad je vymezen ve skupině 20 v Katalogu odpadů. Jedná se tedy o odpad obdobného složení, jako je odpad vznikající občanům.
Povinnosti podnikajících fyzických osob a právnických osob při nakládání s komunálním odpadem (§ 62 odst. 1)• pokud původce umožňuje ve své provozovně zaměstnancům nebo zákazníkům odkládání komunálního odpadu, musí zajistit místa pro oddělené soustřeďování odpadů, a to papíru, plastů, skla, kovů a biologického odpadu.
Průběžná evidence odpadů (§94) a ohlašování (§95)• původce odpadu je povinen vést průběžnou evidenci, která se vede samostatně za každý druh odpadu a za každou provozovnu, kde odpad vzniká. Způsob, četnost záznamů a rozsah vedení této evidence stanoví vyhláška č.273/2021 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady. Evidence se archivuje po dobu 5 let.• původce, který vyprodukoval nebo nakládal v uplynulém kalendářním roce s více než 600 kg nebezpečných odpadů nebo s více než 100 t ostatních odpadů je povinen zaslat hlášení souhrnných údajů z průběžné evidence do 28. února. Hlášení se zasílá prostřednictvím ISPOP (Integrovaný systém plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí).
Jak mám tedy jako původce naložit se svým komunálním odpadem?• původci by měli svůj odpad předat společnosti, která se zabývá sběrem nebo zpracováním odpadu, přičemž daná společnost musí mít k převzetí těchto odpadů povolení od krajského úřadu,• před předáním odpadu firmě je nutné z odpadu vytřídit nebezpečné a využitelné složky ze skupiny 20 Katalogu odpadů a zbytek předat jako směsný komunální odpad,• dle zákona o odpadech se lze na základě písemné smlouvy a za obcí stanovených podmínek zapojit do systému odpadového hospodářství obce. Město Rokycany ale v současné době písemné smlouvy s původci odpadů na využití odpadového hospodářství obce NEUZAVÍRÁ.
Povinnosti původce odpadu, který nakládá s nebezpečným odpadem:• ZAJISTIT, aby nebezpečný odpad byl označen písemně způsobem a v rozsahu stanoveném vyhláškou o podrobnostech nakládání s odpady a výstražným symbolem nebezpečnosti,• ZPRACOVAT identifikační list nebezpečného odpadu a místa nakládání s ním vybavit (§ 71). Pokud původce odesílá nebezpečný odpad ze své provozovny, řeší také povinnosti týkající se ohlašování přepravy nebezpečných odpadů (§ 78).
Kontrola a sankce:• plnění povinností původců odpadů kontrolují pověření zaměstnanci obecních úřadů a České inspekce životního prostředí. Horní hranice pokut, které mohou příslušné orgány uložit za porušení povinností, se přitom pohybují v řádech milionů korun.
Obecní úřady jsou u původců oprávněny kontrolovat, zda:• využívají obecní systém pouze na základě písemné smlouvy s obcí a v souladu s ní, a• mají zajištěno převzetí odpadu, který sami nezpracují v souladu se zákonem o odpadech.
Komentáře