Rekordní částka na vodní hospodářství

| zdroj: Jihomoravský kraj0

cem-salini-8M8ZzQDnOww-unsplash
zdroj: unsplash.com

Krajští zastupitelé 5. září 2024 na svém zasedání schválili navýšení peněz na dotace v oblasti vodního hospodářství. V letošním roce tak Jihomoravský kraj rozdělí mezi obce rekordní částku 162 172 500 korun. Byly navíc schváleny i 3 projekty v individuálních dotacích za 9 milionů korun.

„Pro velký zájem jsme navýšili letošní sumu peněz na vodní hospodářství o 41,2 milionu korun a výsledná rekordní částka činí 162,2 milionu korun. Finančně náročné vodohospodářské stavby si tak mohou díky dotacím dovolit realizovat i ty nejmenší obce. Peníze si rozdělí 29 obcí a dobrovolných svazků obcí,“ řekl radní pro investice Vladimír Šmerda.

Dotační program v oblasti vodního hospodářství má 3 oblasti:

Podprogram 1  Podpora v oblasti vodárenství: celkem 3 subjekty, částka 1 549 800 Kč

Podprogram 2 – Podpora v oblasti odkanalizování a čištění odpadních vod: celkem 11 subjektů, částka 32 602 000 Kč

Podprogram 3 – podpora tvorby projektů podporujících snížení znečištění povrchových vod: celkem 15 subjektů, částka 128 020 700 Kč

Konkrétně na dnešním zasedání krajského zastupitelstva byla schválena například podpora 12 milionů korun na čistírnu odpadních vod v Borači, stejnou částku obdrží od kraje Dobrovolný svazek obcí Jaroslavice na rekonstrukci a intenzifikace čistírny odpadních vod. Na vodovodní síť dostanou peníze v Ivančicích, lokalita Horní Pancíře (5 milionů korun) nebo Pernštejnské Jestřabí (6 milionů korun).

„Jsem rád, že můžeme uspokojit i zájemce o individuální dotace. Dnes schválených 9 milionů korun poputuje na 3 projekty: na rozšíření čistírny odpadních vod v Tišnově – Březině, kdy bude rozšířena kapacita z 18 tisíc obyvatel na 21 tisíc. Dále podpoříme i rekonstrukci vodovodního řadu v Hrušovanech u Brna nebo vybudování hydrogeologického vrtu v Křeptově,“ doplnil náměstek hejtmana Lukáš Dubec.