Ministerstvo životního prostředí velmi aktivně řeší celý proces možného rozšíření těžby v polském hnědouhelném dole Túrow.
Aktuálně se nám pak podařilo u polské strany prodloužit termín pro Liberecký kraj, resp. jeho krajský úřad pro podávání připomínek v procesu EIA, tedy posuzování vlivů na životní prostředí, u záměru rozšíření těžby na dole Turów, a to do 15. července. Je to z toho důvodu, aby měl Liberecký kraj více času na zpracování připomínek k záměru. Následovat budou a očekáváme v brzké době také mezistátní konzultace k přípravě projektu, kde česká strana bude jednat o všech svých připomínkách.
Co se týče změny územního plánu města Bogatyně, ta podléhá posuzování podle procesu SEA, tedy posuzování vlivů plánů a koncepcí na životní prostředí. Proces SEA nemá podle předmětné evropské směrnice závazný termín ukončení, což z našeho pohledu znamená, že posuzování změny územního plánu města Bogatyně je stále otevřené, dokud z naší strany nedojde k uspokojení našich požadavků a dokud česká strana sama neuzavře mezistátní konzultace.
Mezistátní konzultace k němu probíhají už od roku 2017, česká strana vznesla řadu připomínek a také několikrát žádala o doplnění podkladů. Polská strana ale přesto vydala změnu územního plánu města, aniž by naše připomínky respektovala a poskytla nám veškeré potřebné informace, a to považujeme za porušení mezinárodního práva. Z tohoto důvodu bude MŽP požadovat zrušení územního plánu Bogatyně a dokončení mezistátních konzultací.
Další informace o jednání najdete ve zprávě MŽP odstartovalo další fázi mezistátního posouzení EIA k rozšiřování dolu Turów.
Komentáře