Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

První zasedání mezirezortní skupiny k heřmanické haldě: Monitoring kvality ovzduší v okolí bude nepřetržitý

| zdroj: MPO0

pohled-z-haldy-na-rybnik
zdroj: diamo.cz

Tento týden jednala poprvé pracovní skupina k haldě Heřmanice, kterou svolalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Na jednání zaznělo, že data pravidelně měřená nezávislými institucemi neukazují bezprostřední nebezpečí pro obyvatele nebo životní prostředí. S cílem zajistit lepší informovanost o dopadech haldy však dala skupina státnímu podniku DIAMO pokyn, aby ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem v Ostravě rozšířil sledování a měření znečišťujících látek v jejím okolí. Dále skupina prodiskutovala možné další varianty postupu sanace haldy.

Nové intenzivnější měření kvality ovzduší v okolí heřmanické haldy bude probíhat nepřetržitě 24 hodin, sedm dní v týdnu. Státní zdravotní ústav v Ostravě proto vytipoval místa ve směru převládajících větrů od haldy, kam umístí měřící stanice tak, aby byly výsledky co nejprůkaznější. Cílem intenzivnějšího monitoringu kvality ovzduší v okolí heřmanické haldy je zajistit lepší informovanost obyvatel o jejích skutečných dopadech.

Dlouhodobě sbíraná data z měření kvality ovzduší z okolí haldy prokazují, že vliv odvalu na kvalitu ovzduší v jeho okolí je minimální. Zdravotní ústav v Ostravě provádí pravidelné čtvrtletní měření kvality ovzduší na třech místech v okolí heřmanické haldy a výsledky těchto měření jsou srovnávány s hodnotami dosaženými na čtyřech měřicích stanicích provozovaných Zdravotním ústavem na dalších místech v Ostravě. Analýza dlouhodobých výsledků těchto měření ukazuje, že úroveň škodlivých látek se neliší od jiných míst v Ostravě a drží se v mezích stanovených zákonem. Podrobné výsledky měření jsou k dispozici na tomto odkazu.

„Náš cíl zůstává stejný. Maximální ochrana zdraví obyvatel a životního prostředí v okolí heřmanické haldy. Dlouhodobá data měřená nezávislými institucemi ukazují, že kvalita ovzduší v okolí odvalu se neliší od jiných míst v Ostravě. DIAMO provádí pravidelná čtvrtletní měření a neustálý monitoring vývoje situace na haldě a je připraveno zasáhnout v případě jakýchkoli znepokojivých změn. Na základě dosavadních informací a pravidelného monitoringu neexistuje bezprostřední nebezpečí pro obyvatele nebo životní prostředí z důvodu pozastavení sanace,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává:

„Přesto s cílem zajistit lepší informovanost obyvatel jsme se na jednání námi zřízené pracovní skupiny shodli, že měření ještě více zintenzivníme. Na místech vytipovaných Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě tedy umístíme dvě monitorovací stanice, které budou kvalitu ovzduší nepřetržitě monitorovat. Zároveň uděláme maximum pro to, aby sanace odvalu v nejbližší době opět pokračovala.“

Detaily měření popisuje ředitel státního podniku DIAMO Ludvík Kašpar: „Zahájení měření předpokládáme do několika týdnů. V současné době jednáme o pronájmu pozemků pro umístění stanic a připravujeme smlouvu. Věřím, že měření přispěje k objektivnímu a transparentnímu hodnocení vlivu haldy na okolí. Současně připravujeme i další rozšíření termometrického monitoringu. Bez ohledu na výsledky měření intenzivně hledáme řešení, jak co nejrychleji obnovit sanační práce na haldě a věřím, že i závěry a zjištění komise pomohou urychlit vyřešit některé překážky, které obnovení sanačních prací stále bohužel objektivně brání.

Pracovní skupina zřízená k problematice haldy Ministerstvem průmyslu a obchodu má zhodnotit dosavadní postup a posoudit další kroky sanace heřmanické haldy. Cílem pracovní skupiny je posoudit proces sanace haldy tak, aby byla zajištěna co nejlepší ochrana zdraví obyvatel a životního prostředí, ale aby byl v souladu s péčí řádného hospodáře. Na prvním jednání v tomto týdnu došlo k seznámení členů s danou problematikou, tedy historií, aktuálním stavem i výhledem sanačních prací odvalu. DIAMO současně seznámil členy s probíhajícími soudními spory. Členové se shodli na postupu prací a definování prvních úkolů pro členy komise i DIAMO.

Další jednání mezirezortní skupiny MPO plánuje v okamžiku, kdy bude mít státní podnik DIAMO k dispozici alternativní návrhy technického postupu sanace a rekultivace. Komise se bude scházet v rozmezí cca 4-6 týdnů, v počátku bude frekvence jednání častější. Cílem je obnovit sanaci haldy co nejdříve, jakmile to bude možné. Začátek sanace bude záviset na výsledcích probíhajících šetření, analýz a na určení finálního postupu sanace. Konkrétní časový rámec není v současné době stanoven.

Více informací najdete také na tomto odkazu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj