Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

První vídeňské klimatické bienále propojuje udržitelnost a svět umění

| zdroj: Město Vídeň0

KunstHausWien-Paul-Bauer
zdroj: KunstHausWien © Paul Bauer

Ve Vídni odstartovalo 5. dubna první klimatické bienále, které potrvá až do 14. července. Festival inovativním způsobem propojuje současné umění s ochranou klimatu a ukáže, jak kultura může přispět k udržitelné budoucnosti. Centrála je v Hundertwasserově muzeu, různé akce probíhají po celém městě.

Na začátku dubna ožila celá Vídeň vůbec prvním klimatickým bienále. Co si pod tím představit? Inovativní, nízkoprahovou a interaktivní přehlídku umění, které tematizuje společenské dopady spojené se změnou klimatu. Během 100 dní, od 5. dubna do 14. července, mohou návštěvníci objevovat potenciál umění, designu, architektury a vědy přispět ke kreativnímu řešení různých výzev současnosti.

„Umění a kultura mohou svým vizionářstvím přispět k budoucnosti šetrné ke klimatu a oslovit přitom široké publikum. Vídeňské klimatické bienále má díky svému rozmanitému a nízkoprahovému programu fungovat jako ukázkový projekt a jako platforma pro výměnu zkušeností,“ vyzdvihuje potenciál festivalu, který má sloužit jako vzor pro podobné akce, vídeňský radní pro klima, Jürgen Czernohorszky.

Iniciátorem bienále je přímo město, pořadatelství se zhostilo Hundertwasserovo muzeum Kunst Haus Wien, které si „zelená témata“ vzalo za své už od svého založení v 90. letech. Kde jinde než tady se mohla nacházet i centrála festivalu. Muzeum se navíc po čerstvě dokončené rekonstrukci představuje v nové a udržitelnější podobě. Na návštěvníky čeká nejen výstava umění, ale i workshopové dílny, koncerty, diskuze nebo klimatické symposium.

Díky více než 60 spolupracujícím partnerům je možné na různé akce narazit po celém městě. Organizátoři zvou například do experimentálního prostoru v areálu bývalého nádraží Nordwestbahnhof, které město dnes využívá už jen jako nákladové nádraží a které v budoucnu čeká přestavba na moderní čtvrť krátkých vzdáleností.

Než se ale tomu tak stane, umělci ze studia StudioVlayStreeruwitz a Isolde Rajek tady vytvoří „klimatickou kantýnu“ a představí svou vizi zásobování města potravinami v budoucnu. Na přetřes se dostane i cirkulární ekonomika a udržitelný design. Obsáhlou výstavu chystá Vídeňský festival designu, svůj projekt připravuje i Vídeňská hospodářská agentura, která ve spolupráci s Technickou univerzitou Vídeň upcykluje již nevyužitelné zdroje na nové materiály pro designéry a architekty.

Mezi institucemi, které se v rámci bienále podílejí na zajímavých projektech, je například i muzeum současného umění Belvedere 21, Muzejní čtvrť MuseumsQuartier Wien nebo Muzeum užitého umění MAK.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj