Prevence vzniku odpadů je bohužel stále ještě tak trochu Popelkou mezi zájmy obcí i občanů, co se nakládání s odpady týče. Veřejnost a často ani zástupci obcí si neuvědomují, že i recyklace je náročná na využití energií a lidských zdrojů. Chybí dostatek použitelných recyklačních kapacit. Nejméně starostí je zkrátka s odpadem, který vůbec nevznikne.
Proč je nutné zaměřit se na prevenci vzniku odpadů
Projekt Nulový odpad chce v následujících dvanácti článcích a dvanácti reportážích upozornit na význam prevence vzniku odpadu v České republice. Češi se řadí mezi nejaktivnější v oblasti třídění odpadů. Jsou to výborné výsledky, nicméně je důležité rozšířit povědomí, že samotná separace nestačí. V zájmu obcí a měst i samotných občanů je snížení produkce komunálních odpadů. K tomuto cíli je však pouhé třídění odpadů nedovede.
Hierarchie správného nakládání s odpady:
Tři kroky, které významně přispějí k tomu, aby občané, potažmo obce, produkovali méně odpadů
- Redukce odpadu
- Znovuvyužívání věcí
- Domácí a komunitní kompostování
Je mnoho činností, které lze v běžném životě na úrovni domácností ovlivnit. Zásadní změny se projeví zejména v těchto oblastech:
Potravinový odpad
Hlavní roli hraje promyšlené plánování spotřeby – od nákupů, přes skladování, vaření až k využívání zásob a přebytků.
Zero waste: Správným skladováním bráníme plýtvání potravinami
Obaly
Obaly jsou v dnešní době všudypřítomné. Předcházet jejich nadměrnému používání lze například nakupováním do vlastních nákupních tašek a sáčků, preferencí nebalené vody, co nejčastějšími nákupy bez obalu, zpětným návratem krabic eshopům, využíváním náhradních náplní a koncentrátů, opakovaným využitím obalů, správně zvolenou velikostí balení, výběrem jednodruhových obalů pro snadnější recyklaci.
Jak produkovat méně odpadu v obcích
Elektroodpad
Elektrické spotřebiče je třeba vybírat s ohledem na energetickou náročnost, spotřebu vody (pokud je třeba), nutnost dokupovat výměnné prvky, možnost opravy i recyklace. Je nutné pamatovat na pravidelnou údržbu zařízení, nepotřebné spotřebiče je možné prodat či darovat.
Video Projekt Když se s odpady nakládá dobře: Třídění odpadů II. – Elektroodpad
Textil
Textilní průmysl je hnán kupředu rychlou spotřebou bez ohledů na kvalitu. Protikladem je tzv. slow móda. Důraz by měl být kladen na nákupy s rozmyslem, vhodnost doplňování jednotlivých kusů oblečení, bez hromadění nepotřebného textilu. K nákupům je možné využít second handů, bazarů atd. Nepotřebný textil se doporučuje přešívat nebo upravovat, prodat či darovat.
Co je slow fashion, tzv. pomalá móda
Objemný odpad
Nejen v této oblasti je dobré pamatovat na možnost sdílení předmětů (sekačky, stavební náčiní apod.), využívání půjčoven (lyže, vozík, nářadí) nebo bazarů. Při pořizování nových (či lépe staronových) věcí dbát na snadnou opravitelnost (nábytek apod.), nepotřebné prodat či darovat.
Když se s odpady nakládá dobře: Velkoobjemový odpad - práce s katalogem odpadů
Stavební odpady
S ohledem na vlastní zdraví a peněženku je vhodné soustředit se na správný propočet potřebného materiálu a používání výrobků, které obsahují co nejméně nebezpečných látek. Nepotřebný materiál lze odprodat, případně lze využít materiál z demolice – okna, dveře, konstrukce atd.
Tipy na omezování produkce odpadů
- Plánování a usměrňování spotřeby
- Využívání půjčoven nebo sdílení občasně potřebných věcí s rodinou, kamarády či sousedy
- Nákupy z druhé ruky, výměny
- Redukce nákupů výrobků na jedno použití
- Redukce využívání tištěných letáků
- Redukce nákupů balené vody
- Využívání internetových nabídek za odvoz
- Pravidelné vyklízení nepotřebných věcí – výměny, bazary, za odvoz
- Renovace sedacího nábytku pomocí pratelných potahů (lze ušít z nepotřebného textilu) apod.
- Knihobudky apod. projekty na výměnu nebo odložení knih
Obce a předcházení vzniku odpadů
- Osvěta občanů
Spolupráce obce s občany při předcházení vzniku odpadu je nezbytná. Seznámení občanů s hierarchií správného nakládání s odpady by měly doplnit konkrétní údaje z odpadového hospodářství. Lidé by měli vědět, kolik obec za odpady platí, ideálně kolik stojí vývoz konkrétních odpadových nádob.
Osvětu je vhodné podpořit motivačním systémem. Například platbou za skutečnou produkci (PAYT), případně bonusy za menší produkci odpadů.
- Podpora reuse center, bazarů, online výměn, swapů apod. akcí
- Podpora živnostníků zabývajících se opravami
- Municipality jako vzor při prevenci vzniku odpadů
- Podpora domácího a komunitního kompostování
- Mulčování a využívání bioodpadu k další péči o obecní vegetaci
Jednotlivým tématům se budeme hlouběji věnovat v dalších článcích projektu Nulový odpad.
Máte dotazy týkající se prevence vzniku odpadu? Můžete využít naši Poradnu:
Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
Komentáře