Odpadové hospodářství měst a obcí se bude zásadním způsobem měnit. Od 1. ledna tohoto roku vstoupila v účinnost nová legislativa a bude třeba nastavit systém tak, aby odpovídal novým zákonům. Připravili jsme pro vás projekt, který může inspirovat obce v přechodu na lepší způsoby nakládání s odpady.
O změnách v legislativě přinášíme informace průběžně a v infoservisu budeme i nadále pokračovat. K přechodu na nové systémy odpadového hospodářství chceme navíc přispět i příklady z praxe.
Proto jsme připravili projekt Když se s odpady nakládá dobře, kde chceme přiblížit způsoby nakládání s odpady, které jsou funkční a jsou v souladu s hierarchií správného nakládání s odpady. Projekt bude zahrnovat články a videa ilustrující konkrétní příklady z praxe.
Proč je třeba změnit systém nakládání s odpady?
I když v České republice fungují snahy o materiálové využití odpadů, velká část jich bez užitku skončí na skládce a zdroje, které by se daly dále využít, jsou zahrabávány pod zem. Vyhazují se cenné kovy, sklo a další suroviny, které pak chybí ve výrobě.
V České republice je v současné době až polovina komunálních odpadů ukládána na skládky. I když tuto možnost nová legislativa značně omezuje, přesto se o skládkování často uvažuje jako o jedné z hlavních koncovek pro odpad a toto myšlení je třeba změnit.
Hierarchie správného nakládání s odpady:
Pyramida zobrazující hierarchii správného nakládání s odpady
Předcházení vzniku odpadu
Jak je z předchozího obrázku patrné, nejvhodnější metodou je odpad vůbec neprodukovat. To je samozřejmě v konzumně zaměřené společnosti velmi těžké. Přesto existují způsoby, jak se ideálnímu stavu alespoň částečně, podle možností, přiblížit.
Odpovědní pracovníci měst a obcí skvělým způsobem motivují občany ke třídění odpadu. Česká republika tak patří mezi nejlepší státy v této oblasti. Často se však zapomíná na fakt, že mnohem důležitější je vzniku odpadu předcházet. Nejlepší odpad je totiž ten, který nevznikne.
Nejlepší odpad je ten, který nevznikne
Tato oblast nabízí velký prostor pro edukační práci vedoucích pracovníků měst a obcí, kteří by podobně jako to již učinili u třídění odpadů, měli směřovat občany k tomu, aby se snažili snížit produkci odpadů.
Například ve městě Tábor problematiku prevence vzniku odpadu řeší zejména Komise Zdravého města a MA21. Ale do snižování produkce odpadu se zapojuje celý městský úřad a apeluje na veřejnost i podnikatele, aby se vydaly stejným směrem.
Přečtěte si také:
Zdravé město Tábor ve stylu Zero Waste: Třídění už dávno nestačí
Předcházení vzniku odpadu v obcích
V oblasti minimalizace odpadu nelze stanovit opatření obecně platící pro komunální odpad, je proto třeba se věnovat jeho jednotlivým složkám. Velké rezervy mají obce zejména u bioodpadu, omezit lze obalový materiál či textilní odpad.
V oblasti bioodpadu mají obce velké rezervy, na kterých je třeba zapracovat
Z pohledu odpadů je třeba věnovat pozornost stavebnímu a demoličnímu odpadu, jehož se vyprodukuje největší množství. Jedná se však o jednu z dále nejvíce využívaných komodit.
Na základě zákona o odpadech jsou obce původcem odpadu od občanů a zapojených živnostníků. Je proto žádoucí, aby obce byly zapojeny do prevenčních opatření, jak z pohledu poskytování informací, tak i z pohledu regulativních opatření. Obecně se dá konstatovat, že všechna prevenční opatření se zaměřením na běžného občana by se měla v budoucnu promítnout v produkci komunálních odpadů.
Přečtěte si také:
Příbram, Slaný, Tábor nebo Brno nabízejí kompostéry zdarma
Monitoring odpadu
Bez přehledu o produkci odpadu nelze efektivně ovlivnit další vývoj odpadového hospodářství. Některé obce poté, co začaly kontrolovat váhu vyváženého odpadu, zjistily, že se jim produkce odpadu automaticky snížila, někde až téměř o polovinu.
Moderní technologie nabízí ještě lepší přehled o odpadech. Pomocí čipů lze pohodlněji zajistit hlídání počtu výsypů, evidenci odpadových nádob, aktualizaci stavu a polohy nádob, získané podklady lze využít pro plánování trasy, přidání či ubrání počtu nádob na jednotlivých stanovištích.
Jen na základě reálných dat je možné zajistit důkladnou kontrolu odpadů a platit ve výsledku za to, co obec skutečně vyprodukuje.
Monitoring odpadu je klíčovým nástrojem odpadového hospodářství, proto mu bude věnován celý příští díl naší série Když se s odpady nakládá dobře.
Poradna
Po celou dobu trvání projektu, i po jeho skončení, vám bude k dispozici poradna na Komunální ekologii. Na vaše dotazy odpoví odpadoví experti, kteří patří mezi špičky ve svém oboru. Neváhejte se zeptat na vše, co vás z oblasti nakládání s odpady zajímá.
Jak to funguje
Poradna na Komunální ekologii funguje jednoduše. Po rozkliknutí odkazu
se objeví formulář, kam doplníte svůj dotaz a mail, na který je možné vám zaslat odpověď.
Dotazovat se můžete opakovaně.
Již zpracované příklady dobré praxe
Již zmapované příklady dobré praxe, které dokumentují historii nakládání s odpady a změnu, která nastala a znamenala efektivnější práci s odpady v daném městě či obci. Články obsahují konkrétní data z daných oblastí.
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XX.: Zlín
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XIX.: Zeleneč
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XVIII.: Staré Hradiště
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XVII.: Ploskovice
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XVI.: Písek
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XV.: Otvice
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XIV.: Ostrov nad Ohří
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XIII.: Nový Hrádek
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XII.: Moravany u Brna
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XI.: Mikulov
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem X.: Letohrad
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem IX.: Kyjov
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem VIII.: Jiřetín pod Bukovou
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem VII.: Chýně
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem VI.: Chvalšiny
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem V.: Hronov
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem IV.: Fulnek
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem III.: Dýšina
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem II.: Dvůr Králové nad Labem
Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem I.: Dalešice
Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
Komentáře