Jedním z opatření, jak podpořit udržitelný rozvoj ve městech a připravit se na změnu klimatu, je zajištění dostatku zeleně. Jak se s tím vypořádat ve městech, kde je tolik zastavěného území? Vhodným řešením jsou zelené střechy, které obydleným prostorům nabízí celou řadu výhod.
Co jsou zelené střechy
Zelená střecha je běžná střecha, na které je místo klasické střešní krytiny položena izolace pokrytá buď částečně nebo zcela substrátem (případně minerální vlnou), který je osázen zeleným souvrstvím.
Výhody zelených střech
Zelené střechy zastávají ve městech nejen estetickou a relaxační funkci, kdy doplňují nedostatek zeleně. Zpříjemňují život mnoha dalšími faktory.
- Zabraňují přehřívání domu v létě a tepelným únikům v zimě
- Ve městech snižují prašnost, produkují kyslík a zadržují dešťovou vodu
- Odhlučňují – dokáží pohltit ruch města, který proniká do domu
- Šetří vodu – zachytávají dešťovou vodu
Více informací o příznivých dopadech zelených střech na život ve městě najdete v našem článku Zelené střechy jsou stále oblíbenější. Letos oslaví první světový den.
Kde už zelené střechy fungují
Plzeň
Zelená střecha Onkologického pavilonu Fakultní nemocnice Plzeň
Jedná se o nemocniční budovu Onkologického centra. Zdejší zelená střecha získala 3. místo v kategorii Veřejná zelená střecha a cenu veřejnosti v soutěží Střecha roku 2019.
Budova má plochou vícevrstvou zelenou střechu. Nad 1.PP v úrovni 1.NP je zelená intenzívní střecha pochozí a pobytová. Nad 1.PP nad konferenčním sálem je střecha terasová pochozí a pobytová s dřevěným roštem z exotického dřeva. Nad 4.NP a 5.NP je střecha nepochozí jednoplášťová.
Technické parametry:
- ochranná vrstva izolace - polypropylenová textilie min. 300g/m2 tl. 2 mm
- drenážní a hydroakumulační vrstva - tvarovaná nopová PE fólie tl. 30 mm
- filtrační vrstva - netkaná polypropylenová textilie min. 300g/m2 tl. 2 mm
- vegetační vrstva - speciální vegetační substrát výšky nad 300mm min.340-460 mm
- vegetace tvořící trávy a keře, např. Ligustrum vulgare, Berberis thunbergii, Hypericum ´Hidcote´, Hypericum calycinum, Hydrangea arborescens, Tamarix ramosissima, Chaenomeles x superba, Cytisus scoparius, Kerria japonica, Potentilla fruticosa, Caryopteris clandonensis
Ostrava
Zelená střecha na podzemních garážích
Technické parametry:
- kořenovzdorná vrstva – hydroizolace s odolností proti prorůstání
- separační vrstva - geotextilie Filtek 300
- ochranná vrstva – geotextilie Filtek 300
- drenážní vrstva - DEKDREN L80
- filtrační vrstva - geotextilie Filtek 300
- vegetační vrstva - střešní substát extenziv Premium
- vegetace - trvalky, traviny, keře
Obec Ostopovice
Střešní učebna MŠ a ZŠ Ostopovice
Zelená střecha se nachází v 2. NP. Navržené řešení střešní učebny vychází z kruhových motivů. Střechu tvoří trojice dřevěných mol vzájemně propojených kruhovými šlapáky. Mola představují kruhové výseče vycházející z vnitřního členění objektu. V dřevěných molech je několik kruhových a půlkruhových výřezů tvořících záhony osázené pažitkou nebo trávami. Zbývající prostor mezi moly je osázen převážně rozchodníky, lomikameny a nízkými bylinami dle osazovacího plánu.
Praha
Zelené střechy vodojemů z lučních květin
PVK úzce spolupracují s Českým svazem ochránců přírody na zvýšení přírodní rozmanitosti v provozovaných areálech, především na přenosu přirozených lučních porostů na nová stanoviště. Příkladem může být „střešní biotop“ na vodojemu na Floře. Travní porost, dodatečně osetý lučním osivem ze zvláště chráněných území Prahy, pravidelně vykvétá desítkami druhů rostlin. Další areály, na kterých proběhl výsev květnaté louky, byl vodojem Ovčín, Prosek, Modřany Sever II, na Zelené Lišce a Kvestorská.
Komentáře