Další významnou část komunálních odpadů představují obaly na různé nápoje, jako jsou lahve, plechovky a kartony. Jedná se o nesourodou skupinu odpadů z různých materiálů, proto se zaměříme na každý z nich. Obecně ale platí, že pokud se vyhneme jednorázovosti, můžeme přispět k redukci odpadu.
Obaly na nápoje chrání tekutiny před kontaminací, světlem, kyslíkem, a tím prodlužují jejich trvanlivost. Nápoje jsou díky nim také snadno skladovatelné a přenosné. Jejich součástí jsou informace o obsahu, výživových hodnotách, datu spotřeby a dalších údajích. Řadí se ale také mezi jednorázové obaly, kterým bychom se měli vyhýbat, co nejvíc to jde.
PET lahve
Nápojové obaly se vyrábí z různých typů materiálů. Jedním z nich je polyethylentereftalát, známější pod zkratkou PET, ze kterého obalový průmysl vyrábí zejména plastové lahve. Charakteristické vlastnosti PETu, jako je vysoká pevnost i dostatečná pružnost, dobré izolační vlastnosti, nemačkavost a odolnost, vedly k tomu, že se stal jedním z nejpoužívanějším materiálů pro výrobu obalů. Etikety na lahvích se vyrábí z vysokohustotní polyethylenu (HD-PE) a víčka, která musí být od 3. července 2024 neoddělitelná, zase z polypropylenu (PP).
PET lahve se využívají pro balenou vodu, rozličné nealkoholické a postupem času i alkoholické nápoje. Plastový obal je lehký, vyrábí se v různých barevných provedeních, kvůli kterým se mimochodem jejich recyklace komplikuje, a podle některých odhadů potřebuje až 100 let na to, aby se rozložil. Vzhledem k tomu, jak množství plastového odpadu narůstá, bychom se měli pokusit PET lahvím vyhnout a omezit jejich užívaní.
Nejzákladnějším pravidlem, jak toho docílit, je začít pít kohoutkovou vodu. V České republice je voda z kohoutku obecně velmi kvalitní a bezpečná k pití. Pokud ale vaše pochybnosti o kvalitě vody přetrvávají, můžete si pořídit filtrační konvici nebo filtr, který umístíte na kohoutek.
Někomu k pití možná nestačí obyčejná, kohoutková voda a potřebuje ochucené nápoje. I takové si ale můžeme snadno připravit doma. Na internetu lze nalézt spoustu receptů na domácí limonády, ochucené vody nebo čaje a pro výrobu perlivých nápojů stačí zakoupit výrobník, např. SodaStream. Kromě jiného vám odpadne tahání hromady tašek s těžkými lahvemi.
Plastovým lahvím je možné se vyhnout i na cestách, stačí investovat do kvalitních lahví z nerezové oceli nebo skla, které jsou opakovaně použitelné, odolné, snadno se čistí a můžeme je nosit všude s sebou.
Plastové lahve třídíme do nádob určených pro plasty, zpravidla žlutých kontejnerů. Měli bychom mít na paměti několik zásad, třeba že lahve musí být prázdné, není potřeba je vymývat (stačí je vytřít), je nutné je vždy sešlápnout, aby nezabíraly zbytečně mnoho místa, víčka mohou, a dnes i musí, zůstat na lahvích.
PET lahve je sice možné recyklovat několikrát, ovšem kvalita plastu se s každým cyklem recyklace postupně snižuje, protože dochází k degradaci polymerních řetězců. PET tak lze recyklovat přibližně 5 - 10krát, než se jeho vlastnosti příliš zhorší.
Skleněné lahve
Dříve, než se objevily PET lahve, kupovali jsme všechny nápoje ve skleněných obalech. Dnes se s nimi můžeme setkat u vína a šumivého vína, limonád, mléčných produktů, piva a různých destilátů (např. whiskey, rum). I skleněným obalům se můžeme vyhnout podobným způsobem, jako plastovým, nicméně u skleněných lahví může velmi dobře fungovat jejich opakovatelná použitelnost.
Například některé lahve na pivo podléhají vratnému systému. Vratné sklo je vyrobeno z pevnějšího materiálu, zatíženo zálohou, kterou zákazník obdrží zpátky při odevzdání v obchodě nebo sběrném místě, lahev se po vrácení vymyje, znovu naplní a vrací se do oběhu.
Chystané zálohování PET lahví funguje na odlišném principu, protože PET lahev se znovu neplní, namísto toho se nadrtí a vzniká nový plastový výrobek. Ve vratném systému odpadá fáze, kdy se lahev opětovně vyrábí, proto se z hlediska hierarchie nakládání s odpady jedná o lepší přístup.
Sklo odkládáme do zelených (barevné sklo) nebo bílých kontejnerů (čiré sklo), případně barevnost nerozlišujeme, pokud je k dispozici pouze jeden kontejner. Lahve není nutné vymývat a problémem nejsou etikety, viněty, víčka nebo zátky. Sklo patří mezi jeden z mála materiálů, které můžeme recyklovat téměř neomezeně, aniž by došlo k degradaci kvality.
Hliníkové plechovky
Produkce, a tím i spotřeba, hliníkových plechovek stoupá každým rokem. Do plechovek z hliníku se stáčí nealkoholické nápoje, jako limonády, koly a další sycené nápoje, pivo nebo cidry a energetické a sportovní nápoje. I v tomto případě platí, že lepší variantou jsou opakovatelně použitelné lahve a nápoje vyrobené doma, které jsou zcela bez obalů, nicméně i hliník je materiálem, který může být recyklován opakovaně bez ztráty kvality.
K tomu je ale nutné doplnit, že jejich recyklace je velmi náročný proces. Hliníkové plechovky jsou vyrobeny z velmi tenkého materiálu, který není možné přetavit a vyrobit nový nápojový obal, proto se musí napřed slisovat, aby bylo možné je zpracovat. Navíc jsou plechovky pokryty barvami a lakem, které se musí před recyklací odstranit.
Nápojové plechovky třídíme do šedivých kontejnerů, které ale nejsou všude dostupné, proto je můžeme odvézt také na sběrný dvůr. Od příštího roku se také připravuje, že bude možné kovové obaly, mezi něž hliníkové plechovky patří, odkládat i do žlutých kontejnerů na plasty.
Nápojové kartony
Nápojové kartony, známé i jako tetrapaky, se vyrábí z několika druhů materiálů, proto o nich mluvíme jako o tzv. kompozitních nebo kombinovaných obalech. Používají se pro balení mléčných výrobků, džusů nebo vinných nápojů.
Typicky takový obal obsahuje papír, který je hlavní složkou a tvoří přibližně 70 - 90 % celkového materiálu. Papír poskytuje mechanickou pevnost a tvar obalu. Dále je to polyethylen (PE), používaný jako vodotěsná vrstva na vnější i vnitřní straně kartonu, který zabraňuje vlhkosti a chrání papír před poškozením.
V kartonech určených pro dlouhodobou konzervaci nápojů se využívá i tenká vrstva hliníku, která slouží jako bariéra proti světlu, kyslíku a mikroorganismům, a prodlužuje trvanlivost nápoje. Díky kombinaci materiálů jsou nápojové kartony pevné, odolné a schopné uchovat nápoj v optimální kvalitě po dlouhou dobu.
Tyto obaly se třídí do oranžových kontejnerů, případně v rámci tzv. multikomoditníhu sběru do jiné nádoby společně s dalšími druhy odpadu. Například s papírem nebo plastem. Proto je potřeba se nejprve ujistit, co a kam můžeme v dané oblasti třídit.
Recyklace tetrapaků je možná, nicméně se jedná o složitější proces, než u jiných materiálů, právě kvůli tomu, že se jedná o kombinovaný obal z více materiálů. Jednotlivé složky se musí od sebe oddělit, aby je bylo možné využít.
Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí.
Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
Komentáře