Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Nový přeshraniční projekt podporuje adaptaci na změnu klimatu v česko-rakouském příhraničí

| zdroj: Energy Centre České Budějovice0

pexels-kele-6490474
zdroj: pexels

V roce 2024 byl spuštěn projekt DeKLARed ADAPTRegions, který je financovaný z programu Interreg Rakousko - Česko 2021 – 2027. Cílem projektu je podpořit adaptační opatření v reakci na klimatickou změnu a vytvořit podmínky pro jejich efektivní zavádění v příhraničních regionech České republiky a Rakouska. Změna klimatu patří mezi největší výzvy, kterým regiony čelí. Intenzivně obhospodařovaná zemědělská krajina, přírodně i památkově chráněná území a přehřívání sídel jsou oblasti, kde je nezbytné hledat komplexní a přírodě blízké řešení. Projekt usiluje o posilování spolupráce mezi jednotlivými regiony a zapojení všech zainteresovaných stran včetně široké veřejnosti.

Jednou z hlavních společných výzev projektu je nalezení efektivního způsobu, jak do systematické realizace adaptačních opatření na změnu klimatu zapojit venkovské regiony a místní obyvatele. Inspirativním nástrojem se jeví masivnější aplikace metody participativního adaptačního plánování v rámci tzv. adaptačních modelových regionů, která je již několik let úspěšně implementována v Rakousku.

Obce se sdružují do tzv. adaptačních modelových regionů - KLAR! regionů (Klimawandel-Anpassungs-modellregion) a státem podporovaní adaptační manažeři pomáhají v zapojených obcích plánovat a realizovat různorodé adaptační projekty. Pilotně ověřit, jak by podobný systém mohl fungovat v českém prostředí a jak nastavit systém přeshraniční spolupráce těchto regionů, je jedním z cílů projektu, který realizuje Nadace Partnerství ve spolupráci s Energetickou agenturou Vysočiny, spolek Energy Centre České Budějovice, RERA a Klimabündnis Dolní a Horní Rakousko. Odbornou podporu zajišťují strategičtí partneři projektu Klima-und Energiefonds a Ministerstvo životního prostředí.

Partneři spolupracující v rámci projektu zahájili pilotní testování adaptačních modelových regionů v českém prostředí a jejich přeshraniční spolupráci s rakouskými KLAR! regiony. Na základě veřejné výzvy byly k testování vybrány tři regiony v České republice: v Jihomoravském kraji spolek MAS Podbrněnsko, na Vysočině MAS Třešťsko a v Jihočeském kraji region Novohradsko-Doudlebsko tvořený MAS Sdružení Růže a MAS Pomalší. Úspěšnou přeshraniční výměnu know-how zajišťuje v projektu zapojení adaptačních manažerů 3 rakouských KLAR! regionů: Mühlviertler Kernland, Mistelbach-Wolkersdorf a Retzerland.

Dne 11. prosince 2024 proběhlo ve Freistadtu první twinningové setkání mezi Jihočeským krajem, jehož pilotním mikroregionem je území tvořené MAS Sdružení Růže a MAS Pomalší, a KLAR! Mühlviertler Kernland z Horního Rakouska. Setkání umožnilo zúčastněným manažerům sdílet první zkušenosti z implementace adaptačních opatření a diskutovat plány další spolupráce. Tato setkání budou pravidelně pokračovat po celou dobu trvání projektu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj