Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Předcházení vzniku odpadů IX.: Papír

| autor: Martina Jandusova0

PVO_úvodní foto_papír
zdroj: redakce

Významnou část komunálních odpadů tvoří papírové odpady. V Česku jich vytřídíme dokonce víc než plastů. Ačkoliv nám třídění nedělá problém a papírový odpad je velmi dobře recyklovatelný, i tak je důležité minimalizovat spotřebu papíru, která je mnohdy zbytečně vysoká.

Jeden obyvatel Česka průměrně vyprodukuje 40 až 50 kg papírového odpadu za rok. Odpovídá to zhruba jednomu naplněnému kontejneru. Takové množství je možné podstatně snížit a nemusí to být vůbec složité.

Co patří do modré popelnice?

Mezi papírové odpady zahrnujeme všechny druhy papíru, jako jsou noviny, časopisy, sešity, knihy, kancelářský papír, kartonové obaly, papírové sáčky a jiné výrobky z papíru. Neplatilo to vždy, ale kartony od vajíček a ruličky od toaletního papíru můžeme také třídit do modrých nádob, i když jsou vyrobeny z již několikrát recyklovaného papíru. A zapomínat bychom neměli na to, že například krabice je nutné rozložit, aby v kontejneru nezabíraly zbytečně moc místa a obce neplatily za to, že se sváží poloprázdné nádoby.

Do modrého kontejneru nicméně nepatří celé svazky knih, které můžeme vhazovat pouze bez pevné vazby. Vazbu je třeba vyhodit do popelnice. Vyvarovat bychom se měli i mastného nebo jinak znečištěného papíru, jelikož takové materiály není možné recyklovat. V případě balících papírů je potřeba si dát pozor na jejich povrchovou úpravu. Ty, které jsou bez ní můžeme do modrého kontejneru vytřídit, ostatní patří do černé popelnice. Netřídíme ani voskovaný papír nebo termopapír (např. účtenky), jelikož se nerecyklují.

Proč a jak předcházet papírovým odpadům?

I když je důležité odpady třídit, ještě podstatnější roli hraje předcházení vzniku odpadů. V případě papíru můžeme nalézt celou řadu důvodů, proč něco takového dělat. Zaprvé je to úspora přírodních zdrojů, dále to, že výroba papíru vyžaduje značné množství vody a navíc je i energeticky náročná. Méně papíru dále znamená méně odpadu, který musí být někam odvezen a zpracován.

Spotřebu papíru můžeme snížit tím, že všude tam, kde je to možné, upřednostníte namísto tištěných materiálů digitální alternativu, například e-maily nebo dokumenty, které můžeme archivovat elektronicky. Pokud už něco tiskneme, je přínosnější při tisku využívat obou stran. Potištěný papír nemusíme hned vyhodit, lze jej použít znovu třeba pro poznámky.

Vhodné je i omezení reklamních letáků, které mají digitální alternativy a navíc jsou často nevyžádané a nestojíme o to, abychom je dostávali. Pokud si na schránku vylepíte ceduli s oznámením, že si reklamní letáky nepřejete, distributor musí ze zákona takové přání respektovat a významně snížíte jejich množství.

Vášnivý čtenáři si možná nebudou chtít odepřít potěšení z tištěné knihy, nicméně z hlediska předcházení vzniku odpadů jsou jejich elektronické varianty vhodnější. Můžete si pořídit elektronickou čtečku knih, do které je možné si nakoupit značné množství knih, navíc jsou elektronické knihy o něco levnější.

Možností je i půjčování knih v knihovnách, kde navíc můžete věnovat vlastní knihy, které už doma mít nechcete. Na řadě míst existují kniho budky, ze kterých je možné si knihu zadarmo vzít anebo naopak odložit vlastní. Podobnými způsoby lze sdílet i časopisy nebo noviny.

Papírové nákupní tašky, se kterými se dnes setkáváme velmi často kvůli odmítání plastů, nepředstavují ekologičtější alternativu. V tomto případě totiž není důležité, z jakého materiálu byla taška vyrobena, ale na tom, zda je možné ji opakovaně používat. Papírové tašky, které se snadno protrhnou nebo znečistí, tak v tomto ohledu nevychází nejlépe. Podobným případem jsou i papírové kapesníky nebo utěrky, které jsou opět jednorázové, takže je není možné používat dlouhodobě.

Právě dlouhodobé a opakované používání věcí je při předcházení vzniku papírových i ostatních odpadů klíčové. Společně se správným tříděním přispíváme k ochraně životního prostředí.


Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí.

Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

logo_MZP_CZ_3.width-700

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj