Koncept se dá charakterizovat několika pravidly:
1. Zamítnout
Vždy máte na vybranou. Pouze Vy rozhodujete o tom, co si koupíte a co ne.
Vždy zvažte, zda potřebujete nový model výrobku, když ten starý dobře funguje. Začněte říkat NE trhu a jeho marketingovým snahám prodávat Vám věci, které nepotřebujete. Kupujte jen to, co je skutečně potřebné. Kupováním zbytečností pouze zahlcujeme planetu odpadem, nadměrnou výrobou i spotřebou a zbytečně tak ztrácíme své těžce vydělané peníze, pro které bychom třeba našli lepší využití.
2. Zredukovat
Produkty, které jsou pro nás skutečně důležité a nemohli jsme je odmítnout, si zkrátka musíme koupit. Co ovšem můžeme rozmyslet je množství. Potřebuji nové tričko, když mám spousty hezkých ve skříni?
Vyhledávejte na trhu sortiment, po jehož použití vzniká nejméně nerecyklovatelného odpadu.
3. Znovu použít
Koupili jste si od včelaře chutný a lahodný med, po kterém Vám zbyla prázdná sklenice? Zkuste pro ni najít využití. Co třeba nádoba na ořechy? Znovu použít se dají i méně tradiční produkty, vždy záleží na Vaší fantazii.
Vyhledávat na trhu sortiment ve vratných obalech je způsob dát i výrobcům příležitost držet se pravidla znovu používání.
4. Zrecyklovat
Co nešlo odmítnout, ani znovu použít je třeba recyklovat. Nejznámější recyklovatelné materiály jsou sklo, plast a papír, ale recyklovat můžeme také kov, textilie, elektro odpad, nápojové kartony nebo třeba stavební odpad.
5. Zkompostovat
Sem patří veškerý bioodpad. Vraťme přírodě zbytky produktů, o které se s námi podělila. Zřídit si můžete kompost vlastní nebo využít komposty veřejné.
Foto: zdroj Zemidluh, Pixabay
Komentáře