Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Plzeň – město vodné a stočné pro příští rok nezdraží, okolní obce zvýší cenu asi o 15 %

| autor: Hana Tomášková0

cov_plzen3
zdroj: redakce archiv

Důvodem navýšení je růst vstupních nákladů ve všech položkách od chemikálií a materiálů, elektrické energie a plynu, mzdových nákladů, pohonných hmot, stavebních prací, služeb atd. O tom, že pro lokalitu Plzeň – město se cena vodného a stočného pro rok 2023 nezvýší, rozhodlo vedení města.

Vodné a stočné

Vodné je úplata za vodu dodávanou z veřejného vodovodu, tj. za výrobu a distribuci pitné vody.
Stočné je úplata za vodu odváděnou veřejnou kanalizací, tj. za odvedení (odkanalizování) odpadní vody a její čištění.

Ceny vodného a stočného stanoví a vyhlašuje vlastník vodovodu a kanalizace na základě cenového návrhu od provozovatele. Cena je solidární (jednotná) v rámci jedné kalkulační oblasti.

Provozovatelem v této oblasti je Vodárna Plzeň a.s., 100% akcionářem je město Plzeň. „Vodárna Plzeň a.s. provozuje vodohospodářskou infrastrukturu v různých lokalitách, proto i navýšení cen vodného a stočného je rozdílné. Mimo Plzeň – město se meziroční navýšení pohybuje v průměru okolo 15 %. Pro lokalitu Plzeň – město vedení města rozhodlo, že cena vodného a stočného se pro rok 2023 nezvýší,“ říká Dana Veselá, tisková mluvčí společnosti.

Průběžně aktualizované schválené ceny platné od 1. 1. 2023.

Jak se stanovují ceny vodného a stočného

Ceny jsou regulované principem věcného usměrňování, vydávané cenovým výměrem v souladu s platnými cenovými předpisy (výměr MF č. 01/aktuální rok) a neobsahují daň z přidané hodnoty ve výši 15 %. Do ceny se promítají výhradně ekonomicky oprávněné náklady (fixní a variabilní) a předpokládaný-plánovaný prodej vody (množství m3, které budou prodány) a přiměřený zisk provozovatele.

Fixní náklady:

  • opravy a údržba provoz. objektů a sítí
  • režijní náklady
  • nájemné za provozovaný vodohospodářský majetek
  • poplatky ČOV
  • odpisy HIM a DHIM
  • osobní náklady

Variabilní náklady:

  • nákup vody (podzemní a povrchová) od státních podniků Povodí
  • suroviny na úpravu vody pitné a odkanalizované (chemikálie)
  • el. energie

S ohledem na odlišné výše jednotlivých nákladů pro různé kalkulační oblasti se i vlastní výše cen vodného a stočného pro kalkulační oblasti liší.

Obnova vodárenské infrastruktury v menším objemu

Ceny energií prudce vzrostly, podobné je to u materiálů a dalších nezbytných položek. To ovlivní i dosah zajištění průběžné obnovy vodohospodářské infrastruktury.

„Průběžná obnova vodohospodářské infrastruktury je daná zákony a vyhláškami, které Vodárna Plzeň a.s. dodržuje,“ upřesňuje Dana Veselá a dodává: „Povinná výše finančních prostředků na obnovu bude i v roce 2023 dodržena, v důsledku nárůstu cen ale bude samozřejmě obnoven menší objem majetku.“

Pitná voda pro všechny neznamená nekontrolované plýtvání

Pitná voda podstupuje řadu kontrol a odpovídá přísným kritériím kvality. Kontroly probíhají analytickými metodami v souladu s vyhláškou č. 252/2004 Sb. v platném znění, kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody.

„Jsme schopni zajistit dostatek pitné vody pro všechny zákazníky. Nicméně obecně platí, že vodou je třeba šetřit. Budeme ji potřebovat vždycky, náhrada neexistuje,“ říká Dana Veselá.

Moderní technologie na úpravu vody díky evropským dotacím

Na kvalitu pitné vody dozírají vlastní laboratoře Vodárny Plzeň a.s. i nezávislé laboratoře hygienické služby.

„Plzeň má jednu z nejkvalitnějších pitných vod v České republice. Zároveň patří k těm městům, která získala při budování vodárenské infrastruktury významné evropské dotace. Je to případ zejména cca miliardové investice do rekonstrukce a modernizace úpravny vody v Plzni na Homolce, jež je díky špičkové technologii, včetně filtrace přes aktivní uhlí, jedním z nejmodernějších zařízení v naší zemi. Úpravna vody dokáže vyrobit každou sekundu tisíc litrů pitné vody v nejvyšší možné kvalitě,“ uzavírá Dana Veselá.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj