Řada lidí ještě stále vylévá jedlý olej do výlevek nebo záchodů. Takový postup sice nikde není zakázaný, jeho negativní důsledky jsou ale všeobecně známé. Chladnoucí tuk hrudkovatí, nabaluje na sebe další nečistoty, v kanalizačních trubkách může vytvořit dokonce i tukovou kru, kterou musí specializované firmy mechanicky odstranit. Tuky urychlují korozi potrubí, ucpávají kanalizační čerpadla, narušují proces čištění odpadních vod. Když se ho podaří z vody odstranit, odveze se na skládku nebo do spalovny, kde se likviduje za vysokých teplot. Cesta jedlého oleje k ekologické likvidaci přitom může být v Brně mnohem jednodušší.
Díky tomu, že město směsný komunální odpad neukládá na skládky, ale využívá ho energeticky, je možné zbytky oleje a tuku v uzavřeném obalu (například PET lahvi) vhodit do jakékoli popelnice na směsný odpad. Ve spalovně SAKO Brno se všechen tento odpad energeticky využije, jinými slovy vyrobí se z něj teplo a elektřina.
Kromě toho jsou jedlé oleje jedním z typů odpadu, který lze odevzdat na některém z 37 městských sběrných středisek odpadu (jejich mapa je k vidění zde). Také sem je potřeba přinést ho v uzavřeném obalu.
Ilustrační foto/ Pixabay
Komentáře