Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Odpad nebo poklad? Vysloužilá elektronika ukrývá cenné materiály

| zdroj: Elektrowin0

elektrowin (3)
zdroj: Elektrowin

Elektroodpad je zdaleka nejrychleji rostoucí druh odpadu na světě.  Jeho množství roste pětkrát rychleji, než je vybíráno a jen necelá čtvrtina celkového objemu se dostane k recyklaci. Odhaduje se, že za celý svůj život každý z nás vyprodukuje zhruba tunu elektroodpadu.

Elektronická zařízení jsou dnes neodmyslitelnou součástí našeho moderního života, ale zároveň významně přispívají k tvorbě odpadu, který komplikuje naše snahy o snížení ekologické stopy. Jednorázové elektronické cigarety, fény na vlasy, chytré telefony nebo velké spotřebiče jako pračky, vysavače či ledničky. Elektroodpadem je možné označit vše, co kdy bylo poháněno elektřinou nebo bateriemi.

Taková zařízení rozhodně nepatří do běžného odpadu, a pokud na sobě mají symbol přeškrtnuté popelnice, je třeba je odevzdat k recyklaci nebo umístit do kontejneru určeného pro elektroodpad,” vysvětluje Roman Tvrzník, předseda představenstva ELEKTROWIN a.s., největšího českého kolektivního systému na zpětný odběr elektroodpadu.

Tuny skrytého bohatství

Jen v ČR se za posledních 10 let míra sběru elektroodpadu zvýšila skoro trojnásobně. Celkové množství sebraných elektrozařízení zde stouplo z 118 316 tun v roce 2020 na více než 171 790 tun v roce 2023. V globálním měřítku je to ale pouze nepatrná část. Třeba za rok 2022 celosvětově vzniklo 62 milionů tun elektroodpadu. Z toho 14 miliard kg bylo nesprávně vyhozeno do směsného komunálního odpadu a další část skončila na skládkách nebo ještě hůř v přírodě. Jen 22,3 % veškerého elektroodpadu prošlo oficiálním sběrem k recyklaci.

Takový materiál přitom obsahuje cenné suroviny v hodnotě stovek miliard eur.  Elektroodpad obsahuje v průměru 60 % železných kovů a 4 % neželezných kovů, mezi které patří především hliník a měď, v menší míře také drahé kovy, jako jsou zlato, stříbro a platina. Tyto druhotné suroviny pak mohou posloužit k výrobě nových výrobků.

Odpad plný potenciálu

Elektroodpad je považován za nebezpečný, protože často obsahuje toxické látky, které se při nevhodném zacházení mohou uvolnit a poškodit životní prostředí nebo naše zdraví. Díky recyklaci ve speciálních recyklačních střediscích nemá jejich další zpracování na životní prostředí negativní vliv. I proto je nutné tento odpad důsledně třídit a zpracovat.  1. října si proto připomínáme Mezinárodní den elektroodpadu (MDE), letos na téma Vylovte svůj elektropoklad. Cílem je ukázat, že vysloužilá elektronika není jen odpadem, ale může být také cenným zdrojem materiálů. V Česku se o osvětu stará projekt společnosti Elektrowin zaostrenonaelektro.cz.

Než doslouží, ještě poslouží

Máte elektrospotřebič, který ještě funguje, ale vy už ho nevyužijete? Darujte ho. Projekt Elektrowinu „Jsem zpět“ odebírá funkční elektrospotřebiče, které jsou po kontrole provozuschopnosti a bezpečnosti darovány charitám a neziskovým organizacím.

V září předali zástupci projektu jubilejní 1000. spotřebič. Repasovaná sušička poslouží dětem z Klokánku. 

Klokánek Štěrboholy-8

Více na: jsemzpet.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj