Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Obce a vícesložkové třídění odpadů

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Eurocomm-PR, Rokycany, Slaný, Ostrava0

nápojové kartony_pexels.jpg
zdroj: Nápojové kartony se často třídí společně s plasty/ Ilustrační foto Pexels

V České republice i v Evropě se objevují snahy zavádět ve vybraných lokalitách společné třídění více složek odpadu najednou. Pro kombinovaný sběr však musí být podmínky, nutná je dohoda se svozovou firmou a koncovým zařízením.

Kombinovaný sběr je možný, pokud neovlivní možnost recyklace

Legislativa nenařizuje povinně oddělené soustřeďování plastů, skla a kovů, pokud tak není ohrožena možnost jejich recyklace. Je tedy na zvážení obce, zda je pro ni vhodné zvolit právě kombinovanou separaci odpadů. Nezbytný je souhlas svozové firmy a koncového zařízení.

Ekonomický provoz

Sloučení dvou složek odpadu do jednoho kontejneru vede ke snížení počtu svozových cest, které však zároveň nejsou dramaticky omezeny. Naplnit kontejner více komoditami je snazší, takže nádoby jsou vyváženy naplněné. Pro obce je výhodné, že nádoba zabere méně místa. Občané ocení komfort, protože sběrnou nádobu lze umístit blíže k domácnostem.

Jednodušší třídění nesmí probíhat na úkor kvality

Řada občanů je již naučena třídit odděleně, nemá s tím problém a třídění je kvalitní. Novinky v separaci odpadů musí provázet kvalitní osvěta, aby se předešlo nedorozumění a chybám v třídění.

V konečném důsledku je možné kombinovaným sběrem přiblížit odpadové nádoby občanům a snížit náklady na svoz odpadů. Zde se nabízí možnost snížit zároveň frekvenci svozu směsného odpadu nebo počtu nádob na směs. Opět to však musí doprovázet důkladná edukace občanů, aby nedocházelo ke vzniku černých skládek nebo nepořádku ve sběrných hnízdech.

Slaný, Rokycany a řada dalších měst sbírá plasty a nápojové kartony

Ve Slaném, Rokycanech a mnoha dalších městech se sbírají nápojové kartony spolu s plasty. Nápojové kartony, tzv. tetrapaky, se skládají z kartonu, PE fólie a hliníku. Na třídících linkách jsou vytříděny a při následné recyklaci dojde k oddělení jednotlivých vrstev a získané materiály jsou pak využity k dalšímu zpracování. Z recyklovaných tetrapaků se vyrábí například nábytkové nebo stavební desky.

V Ostravě funguje sběr sloučený sběr plastů, nápojových kartonů a kovů

V Ostravě již delší dobu funguje kombinovaný sběr plasty + nápojové kartony + kovové obaly. Vše se sbírá do žlutého kontejneru nebo popelnice.

Vídeň sází na společné třídění plastů a kovů

Od roku 2025 plánuje Rakousko zavést kombinovaný sběr plastů a kovů plošně. Sloučení odpadů má zjednodušit třídění a snížit objem cest odpadových služeb. Tento systém je zatím zaveden například ve Vídni.

Ročně Vídeň vytřídí 100 tisíc tun papíru, 35 tisíc tun skla, 70 tisíc tun bioodpadu 12 tisíc tun plastů, kovů a nápojových kartonů. Podle odpadových služeb MA 48 třídění odpadu ve Vídni funguje. I tak se ale objevují některé nedostatky. V případě papíru a bioodpadu tvoří špatně vytříděný odpad 3 procenta, naopak u skla jde pouze o 1 procento odpadu. I zde ale MA 48 upozorňuje na nutnost rozlišování čirého a barevného skla a zdůrazňuje, že jakkoliv i jen neznatelně zbarvené sklo patří do barevného skla.

Největší problém pro občany Vídně představuje právě kombinovaný sběr plastů a kovů, který se zde shromažďuje do modrožlutých popelnic. Zde bohužel končí až desetina nesprávně vytříděného odpadu. Jedná se například o vysloužilá elektrozařízení, která by správně měla končit ve sběrném dvoře.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj