Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Nulový odpad: Podpora bezobalového prodeje a principů zero waste

| autor: Hana Tomášková0

bezobalu1
zdroj: Bezobalu - archiv redakce

Zero waste neboli život směřující k omezování tvorby odpadu není pouhou teorií. Funguje, pokud se jedná o změnu myšlení. Je v našich hlavách. Jde o uvažování v širších souvislostech s cílem žít udržitelným způsobem.

Principy zero waste

„Zero waste je do značné míry o změně životního stylu a hodnotách člověka. Na tuto změnu se obvykle nabaluje i prozření spojené s kvalitou potravin, minimalismem materiálních věcí atd. Takže rozhodnutí koupit si věc, která se prodává jen v obalu, anebo si ji nekoupit, se často stává irelevantní. Právě díky tomu že dojdeme k uvědomění, že je věc zbytná nebo nekvalitní, a ztratíme o ni zájem. Je až překvapivé kolik kvalitních věcí se dá pořídit bez tvorby odpadu. Ale je proto nezbytné rozhlédnout se po lokálních výrobcích a vymanit se z konzumních paláců korporací,“ říká Jiří Sedlák, ředitel obchodní části Bezobalu.

Principy:

  1. Zamítnout – Pouze vy rozhodujete o tom, co si koupíte a co ne.
  2. Zredukovat – Zamyslete se také nad množstvím všeho, co kupujete.
  3. Znovu použít – Nevyhazujte, ale funkční věci nabídněte k dalšímu použití.
  4. Zrecyklovat – Ze směsného odpadu vytřiďte veškerý využitelný materiál. Nesmí skončit na skládce.
  5. Zkompostovat – Kompostujte vše, co se dá. Bioodpad je velmi cenný materiál, který lze dále využít.

Bezobalové obchody

Většina bezobalových prodejen se zaměřuje na ekologii a udržitelné jednání. Nejde jen o obchod s potravinami či drogerií. Lidé stojící za bezobalovým prodejem organizují osvětové akce, besedy a snaží se předat informace širší veřejnosti.

„Bezobalové prodejny jsou spolkem milovníků přírody, kteří společně hledají a vyvíjí cestu, jak v konzumním trhu potravin a spotřebního zboží najít cesty udržitelnosti. Jak minimalizovat odpad v trhu, který je postavený na jednorázovosti a bezohledném využívání přírodních zdrojů. Je to ostrůvek pozitivní deviace, který ve spotřebě nabízí komplexní řešení s ohledem na ekologii,“ říká Jiří Sedlák.

Trendy posledních let udávala nadměrná spotřeba ruku v ruce s nadměrnou výrobou. Diktát módních značek, touha po nejnovějších modelech všeho možného, hromadění zbytečností… Nedokážeme odmítnout postradatelné a u potřebných věcí nakupujeme nadbytečné množství. Sami sobě přiděláváme starosti, nevíme, kam s odpadem, zahlcujeme planetu.

Snižování produkce odpadu

Česká republika má velmi dobrou úroveň třídění odpadů. Ale třídit je málo. Mnohem důležitější je odpad nevytvářet. Zero waste je tedy o krok před tříděním. Je důležité, aby veřejnost změnila své smýšlení a návyky, a bezobalové prodejny jim to umožňují.

„Nakonec se lidé se svým odpadem naučí mnohem lépe zacházet. Zero waste je pouze pomyslnou metou. Většina lidí si spíš najde cestu minimálního odpadu a s tím co vyprodukují, zachází velmi pečlivě. Vědí, co kam třídit. Při cestování znají tipy, kam odpad odložit, například vlaková nádraží nabízí možnost roztřídit mnoho druhů odpadu. A směsný odpad, který jim zbude, je pak naprosto zanedbatelný,“ upozorňuje Jiří Sedlák.

Význam bezobalových prodejen

Zdaleka se už nejedná pouze o prevenci vytváření odpadu. Hodnoty, které bezobalové obchody nabízí, obsahují i kvalitu potravin, podporu lokální ekonomiky, vzdělávání v oblasti zdravé výživy, čistotu složení, ohleduplnost produkce potravin a zachování krajiny a vody a mnoho dalšího. Ve výsledku se opět jedná o strategii, která je výhodná v dlouhém horizontu. Ono totiž chvíli trvá, než si tělo zvykne na kvalitní potraviny a vyčistí se. Ale posílení obranyschopnosti organismu, načerpání energie, snížení rizika závažných chorob a radost z atmosféry nakupování je něco, co za tu změnu stojí. Ale nevedou k ní zkratky. Nedá se to hacknout. Nestačí, když si ráno polknu spirulinu, pak si k tomu hodím mulťák a zelený ječmen a nakonec večer skočím na crossfit. Je to o změně přístupu ke svému tělu a stravování,“ konstatuje Sedlák.

Jak se stát „zero wasterem“

Cesty vedoucí k předcházení vzniku odpadu jsou náročné jen zpočátku. Jakmile je lidé přijmou za své, jejich uvažování se změní. Minimalismus se více či méně stává součástí jejich života.

Jiří Sedlák shrnul tři cesty, které vedou k prevenci vzniku odpadu:

Swapy, bazary a second handy

Nákup některých druhů zboží z druhé ruky umožní uspořit nezanedbatelné množství nákladů. Nákupem nepodpořím produkci nového zboží, ale naopak prodloužím život již vyrobenému kousku a předcházím tvorbě odpadu.

Nákup kvalitních věcí

Marketingový klam a přirozená skepse nám kážou nevěřit nikomu a očekávat od všech stejně mizernou kvalitu. Avšak na trhu stále existují slušní výrobci všeho a je jen potřeba je najít. Zde se nejedná o rychlou úsporu, ale investici. Minimalismus, ke kterému zero waste často vede, směřuje k tomu, abyste se obklopovali málem věcí, které ale budou velmi kvalitní.

Změna dopravních návyků

Změna ve způsobu cestování a dopravě má potenciál ušetřit velké peníze a zlepšit život ve městech a v okolí silnic.

Navzdory tomu jak má Česká Republika levnou a spolehlivou veřejnou dopravu, tak jsou velká města ráno nacpaná automobily s jediným cestujícím. Tento způsob dopravy je dražší, více stresující a nevyužívá dobře Váš čas.

Je mnoho lidí, kteří nemají jinou možnost. Bydlí v místě, kam veřejná doprava nesahá, musí s sebou do práce vozit těžké vybavení nebo třeba mají postižení a bez automobilu nedokážou cestovat.

Ale je ještě mnohem více lidí, kteří možnost využití veřejné dopravy mají a neudělají tak. Často to jsou jen zvyky, které stačí změnit. Rozdíl v peněžence už je jen bonus.

Na rozhovor s Jiřím Sedlákem se můžete těšit v blízké době.


Zajímají vás další informace o zero waste nebo bezobalovém prodeji? Můžete se obrátit na odborníky prostřednictvím naší Poradny:

Poradna3.png


Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

logo_MZP_CZ (3).png

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj