Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Nulový odpad: Obaly

| autor: Hana Tomášková0

obaly1.png
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Obaly mají chránit výrobek a zajistit tak zákazníkovi, že dostane produkt v kvalitě neovlivněné skladováním nebo přepravou. Někdy se však stává, že zboží je zbytečně baleno do nadměrného počtu obalů. Cestu k efektivnějšímu nakládání s obaly otevřela legislativa, nicméně výrazným dílem mohou přispět i samotné domácnosti.

Systém třídění a sběru obalů v ČR

V České republice se systém třídění a sběru obalového materiálu rozvíjí již více než 25 let. Firmy, které vyrábí balené zboží, mají zákonnou povinnost zajistit pro své obaly vytřídění a zpracování na využitelnou druhotnou surovinu. Tuto povinnost uplatňují přes AOS EKO-KOM, který ve spolupráci s obcemi systém zajišťuje. Obce tak získávají od EKO-KOM finanční odměnu za vytříděné množství odpadů, které pravidelně vykazují prostřednictvím čtvrtletních hlášení.

Požádali jsme Lucii Müllerovou, tiskovou mluvčí AOS EKO-KOM, o rozhovor o obalech v souvislosti s prevencí vzniku odpadu.

Je žádoucí redukovat množství obalového materiálu, který je v současné době využíván? Jak na to a kdo má největší možnosti - jedinec, města, firmy?

Množství obalového materiálu mohou primárně redukovat výrobci baleného zboží a mnoho z nich se již touto cestou vydalo. Tzv. prevence snižování zdrojů je navíc přímo stanovena zákonem o obalech. EKO-KOM k tomu firmy systémově motivuje i výší poplatků za zpětný odběr a využití obalů. Ta se totiž odvíjí od množství obalů, které uvedou na trh. Obaly jsou tak stále častěji konstruovány s důrazem na to, aby jejich hmotnost i rozměry byly co nejmenší (s ohledem na velikost baleného výrobku). I přes tuto minimalizaci musí obal stále plnit své základní funkce, zejména chránit výrobek.

Množství obalového materiálu mohou do jisté míry ovlivnit i spotřebitelé, například tím, že budou (pokud je v domácnosti více členů) preferovat tzv. rodinná balení, která ve výsledku také snižují množství obalového materiálu; mohou preferovat výrobky, které jsou baleny do menších obalů; některé výrobky není nutné balit vůbec. Na zeleninu nebo ovoce v obchodech mohou například opakovaně použít vlastní sáček atp.

Města a obce pak občany spíše motivují k lepšímu třídění odpadů a k omezení produkce směsného komunálního odpadu.

Které obaly je efektivní vracet zpět do oběhu a pomůže to v rámci předcházení vzniku odpadu?

Do oběhu bychom měli opakovaně vracet zejména ty obaly, které jsou určeny k opakovanému použití. To se týká zejména přepravních obalů a z menší části i prodejních obalů, jako jsou například vratné pivní lahve.

V některých případech lze opakovaně využít i vlastní sáček na pečivo, ovoce nebo zeleninu, které si do obchodu přineseme z domova. Na nákupy jsou sice nejlepší z hlediska opakovaného použití látkové tašky, ale i klasickou igelitovou odnosnou tašku nebo papírovou tašku můžeme použít vícekrát (opakovaně), čímž ušetříme spotřebu obalového materiálu i množství vyprodukovaného odpadu.

Jak velkou roli hraje kvalita třídění při následné recyklaci? Kde jsou největší rezervy?

Čím kvalitněji občané odpad vytřídí, tím snadnější a také efektivnější je pak následná recyklace. Kvalita třídění je tedy důležitá. Pokud se ale lidé při třídění odpadu občas spletou a chybně vytřídí například kompozitní obal (nerecyklovatelný) do plastů, pak se nejedná o žádnou tragédii. Tuto chybu napraví zkušená obsluha na dotřiďovací lince, která rozhodne o tom, zda je možné daný odpad využít pro recyklaci nebo bude využit energeticky či jinak. Obecně ale platí, že čím kvalitněji lidé odpady třídí, tím nižší bývají náklady na jejich následné dotřídění a zvýší se i množství odpadu, který je možné použít pro kvalitní recyklaci.


Zajímavosti o sběrné síti

Síť kontejnerů a nádob na tříděný odpad již v České republice přesáhla počet 678 tisíc kusů. Průměrná vzdálenost k nejbližším barevným kontejnerům je 89 metrů – to je zhruba 127 kroků.

Máte dotazy týkající se obalů? Zajímá vás, jak správně třídit? Můžete se obrátit na odborníky v naší Poradně:

Poradna3.png

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

logo_MZP_CZ (3).png

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj